Veľkú časť používateľov internetu tvoria mladí ľudia. Mnohí z nich boli s kontakte s technológiami odmalička a tiež sú tými, ktorí budú technológie a internet posúvať vpred. Napriek tomu v súčastnosti nedostávajú priestor pre zdieľanie svojich skúseností alebo vyjadrenie sa k problémom. DigiQ sa snaží mládeži tento priestor ponúknuť. Súčasťou nášho tímu sú mládežnícky dobrovoľníci. Medzi aktivity našich dobrovoľníkov patrí účasť na medzinárodných stretnutiach mládeže, kde sa vzdelávajú, diskutujú o digitálnych témach a pripravujú edukatívne materiály pre rovesníkov. Nadobudnuté vedomosti potom zdieľajú na našich workshopoch.
Vedeli ste, že už 17 rokov oslavujeme 12. augusta Medzinárodný deň mládeže?
Podľa kritérií OSN pod označením mladí ľudia alebo mládež rozumieme osoby vo veku 15-24 rokov.
V roku 1991 sa konalo vo Viedni prvé Svetové fórum mládeže, ktoré organizovala Organizácia spojených národov (OSN). Už vtedy sa uvažovalo o vyhlásení Medzinárodného dňa mládeže. Valné zhromaždenie OSN ho však schválilo až v roku 1999 v rezolúcii č. 54/120 po odporúčaniach Svetovej konferencie ministrov mládeže z augusta 1998 v Lisabone. Prvýkrát sa teda Medzinárodný deň mládeže slávil 12. augusta 2000.
Pripravujeme cvičebnicu k bezpečnému internetu pre deti vo veku 8-12 rokov V digiQ si uvedomujeme, že bezpečný internet je globálnou otázkou a je nevyhnutné zaoberať sa ním na európskej a celosvetovej úrovni. Preto vytvárame príležitosti na to, aby mladí ľudia mohli porovnávať svoje skúsenosti s používaním internetu s ostatnými mládežníkmi na celoeurópskej úrovni. Jednou z takých príležitostí je…
Už od roku 2004 si vždy v druhý februárový týždeň pripomíname Deň pre bezpečenejší internet. Pri jeho zrode stála aj Janice Richardson, expertka Rady Európy, ktorá spolu s digiQ organizovala konferenciu Digitálne občianstvo z pohľadu mladých ľudí. Konferencia sa konala pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla. Na Deň pre bezpečnejší internet, 11. februára 2020, sa…
Konferenciu ku Dňu bezpečného internetu, ktorú sme začiatkom februára spolu s European Council for Digital Good organizovali v Bratislave, navštívili aj mnohí študenti a študentky z bratislavského Gymnázia Ladislava Sáru. Po konferencii nás zaujímal ich názor. Konferencia Digitálne občianstvo z pohľadu mladých bola predsa práve o nich. Čo sa ti na konferencii páčilo? Konferencia prebiehala…
Deň bezpečného internetu Prečítajte si ako vyzerali konferencie pripravené k oslave dňa bezpečného internetu, na ktorých sme aktívne participovali: _ 2018 → Čo hovoria mládežnícki lídri? → Vyhlásenie ku dňu bezpečného internetu 2019 → Ako sme oslavovali v Bratislave? → Ako sme oslavovali v Miláne? 2020 → Digitálne občianstvo z pohľadu mladých → Konferencia očami študentov
Prvé stretnutie bude 15. – 17. októbra v Bratislave. Kto sú digiPEERs? Dobrovoľníci organizácie DigIQ – Digitálna inteligencia. Ich tím sa skladá z mladých ľudí z celého Slovenska ktorí v rámci programu digiPEERS majú príležitosť rásť a pomáhať rásť iným. Majú možnosť sa vzdelávať rôznymi spôsobmi a postupne sa pripraviť na to, aby mohli vzdelávať…
Predstavte si svet, kde seniori a tínedžeri spolupracujú na zvládnutí digitálnych výziev. Takýto svet sme vytvorili na konferencii digiSapiens, organizovanej neziskovou organizáciou digiQ (digitálna inteligencia), ktorá sa zameriava na digitálne občianstvo na Slovensku. Prečo je digitálne vzdelávanie seniorov dôležité Digitálne zručnosti a kritické myslenie sú dnes nevyhnutnosťou, najmä pre seniorov, ktorí sú často vystavení…