Nenávistný prejav je verejný prejav, ktorý podnecuje nenávisť voči jednotlivcom alebo skupinám osôb pre ich pohlavie, národnosť, jazyk, náboženstvo, rasu, etnickú príslušnosť, farbu pleti, pôvod, sexuálnu orientáciu, telesné postihnutie či inú obdobnú charakteristiku. Nenávistné prejavy patria medzi najčastejšie negatívne prejavy, ktoré nám priniesol rozvoj internetu a sociálnych sietí. Šírenie nenávistných prejavov sa môže pretaviť do násilných trestných činov. Preto je dôležité hľadať spôsoby ako eliminovať nenávistné prejavy a zabrániť tak šíreniu nenávisti vo verejnom priestore. V digiQ vnímame boj proti nenávistným prejavom v troch hlavných pilieroch: monitoring, vzdelávanie/prevencia a hľadanie softvérových riešení.
Slovenský Charlottesville Smrť tridsaťdvaročnej ženy počas protestov v Charlottesville v americkej Virgínii upriamila pozornosť na otázku, odkiaľ pramení motivácia tohto teroristického činu. Samotný útok je však len logickým vyústením krokov, ktoré tomu predchádzali. Aký to má súvis s našimi podmienkami a kedy môžeme čakať slovenský Charlottesville? Eufemizmy Protest v meste veľkosti, povedzme, Martina či Prievidze…
Veľké množstvo nenávistných prejavov na internete sa čoskoro môže stať minulosťou Internet je každodennou súčasťou nášho života, je výborným pomocníkom plným informácií a urýchľuje komunikáciu. Má však aj temnejšie stránky, o ktoré sa pričiňujú práve jeho používatelia. Jednou z nich je šírenie nenávistných prejavov online. Keďže sa už dlhodobo snažíme proti takýmto prejavom v online ale aj offline prostredí…
V rámci medzinárodných spoluprác sa pravidelne zapájame do monitorovania nenávistných prejavov na internete, ich hodnotenia a tiež nahlasovania. Súčasťou medzinárodného shadow monitoringu v rámci projektu Op Code (Open Code for Hate-free Communication) sme boli aj na prelome januára a februára tohto roka. Monitoring trval 40 dní.
Sociálna sieť Facebook evidovala v prvých troch mesiacoch tohto roka viac ako 22 miliónov nenávistných prejavov. Rovnaký problém majú aj ďalšie sociálne siete a online platformy. Organizácia Digitálna inteligencia (digiQ), ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou a zmierňovaním nenávistných prejavov na internete, koncom septembra organizuje virtuálne podujatie Code against hate (Kóduj proti nenávisti). Počas trojdňového online hackathonu (25.9 –…
Črtá sa preventívny nástroj, vďaka ktorému môžu diskusie na sociálnych sieťach obsahovať menej nenávisti. Koncom septembra sa konal hackathon Code against hate (Kóduj proti nenávisti). Počas trojdňového podujatia, online hackathonu, (25.9 – 27.9.2020) účastníci z celého sveta diskutovali o inovatívnych riešeniach, ktoré môžu pomôcť znížiť množstvo nenávistných prejavov na internete. Otvorený softvér bude dostupný pre všetkých…
Cez leto sme v rámci projektu Op Code realizovali druhý tieňový monitoring a nahlasovanie nenávistných prejavov na sociálnych sieťach. Naprieč sociálnymi sieťami vo všetkých krajinách, ktoré sú do projektu zapojené, neprišla odozva až na 43% nahláseného obsahu. Druhé tieňové monitorovanie sa uskutočnilo medzi 15. júnom a 15. augustom. Okrem DigiQ sa ho zúčastnili členovia projektu Op Code z Rumunska…
digiQ v týchto dňoch spúšťa sériu workshopov na Slovensku zameraných na internetový extrémizmus, proces radikalizácie, ktorý k nemu vedie a motiváciu k nemu. Okrem analýzy príčin tohto moderného javu budeme spoločne s účastníkmi hľadať možnosti ako tomu predcházať a samozrejme ako identifikovať jeho prejavy.
Odstraňovanie nenávistných prejavov sociálnymi sieťami stúpa. V rámci posledného monitorovacieho cvičenia Code of Conduct, ktoré prebiehalo koncom minulého roka, bolo do 24 hodín preverených až 90 % nahlásených nenávistných prejavov. Viac ako 70% prevádzkovatelia sociálnych sietí odstránili. Slovensko dosiahlo v miere odstraňovania nenávistných prejavov takmer najlepšie výsledky. Monitorovacieho cvičenia sa zúčastnilo 39 organizácií z 23…
Počas prepuknutia prvej vlny pandémie nového koronavírusu sme spolu s partnerskými organizáciami zo štyroch krajín (Estónsko, Rumunsko, Španielsko, Poľsko) realizovali prieskum zameraný na analýzu trendov šírenia nenávistných prejavov v online médiách a na sociálnych sieťach. Prieskum bol realizovaný od februára 2020 do mája 2020. Celosvetová pandémia otestovala nielen úroveň zdravotníctva naprieč celým svetom, ale aj…
Počas prepuknutia prvej vlny pandémie nového koronavírusu sme spolu s partnerskými organizáciami zo štyroch krajín (Estónsko, Rumunsko, Španielsko, Poľsko) realizovali prieskum zameraný na analýzu trendov šírenia nenávistných prejavov v online médiách a na sociálnych sieťach. Prieskum bol realizovaný od februára 2020 do mája 2020. Takáto bola situácia na Slovensku.