Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ako vyzerala konferencia Digitálne občianstvo z pohľadu mladých očami študentov?

Konferenciu ku Dňu bezpečného internetu, ktorú sme začiatkom februára spolu s European Council for Digital Good organizovali v Bratislave, navštívili aj mnohí študenti a študentky z bratislavského Gymnázia Ladislava Sáru. Po konferencii nás zaujímal ich názor. Konferencia Digitálne občianstvo z pohľadu mladých bola predsa práve o nich.

Čo sa ti na konferencii páčilo?

Konferencia prebiehala v priateľskej atmosfére. Páčilo sa mi, že tam boli aj ľudia z celej Európy, ako napríklad z Grécka, Talianska, Belgicka či Francúzska. (Filip)

Celá akcia bola v anglickom jazyku, čo vnímam ako pozitívum, pretože som si mohla tak rozšíriť svoju slovnú zásobu a precvičiť aj použitie jazyku v praxi. Ďalším pozitívom bolo veľmi chutné občerstvenie a pre mňa aj to, že celé podujatie išlo ako hodinky podľa vopred stanoveného harmonogramu. (Tereza)

Páčila sa mi aplikácia sli.do, pomocou ktorej sme hlasovali. Bola prehľadná a ľahko sa používala. Taktiež sme na nej mohli písať otázky, ktoré následne zodpovedali pracovníci z rôznych firiem ako ESET a Facebook. Najviac sa mi páčila práve prezentácia pracovníka Facebooku. Hovoril o tom, ako je postavená celá štruktúra ochrany osobných údajov a používateľa Facebooku, ktorá stojí na piatich pilieroch. Jedným z nich je aj nahlásenie nevhodného obsahu alebo zablokovanie ľudí, ktorých nepoznáme, aby sa predišlo nevhodnému správaniu v online svete.  (Samuel)

Čo bolo pre teba na konferencii najzaujímavejšie?

Na začiatku nás organizátori rozdelili do ôsmich skupín, každá skupina sa zaoberala inou témou. Moja skupina pozostávajúca z 10 členov sa zaoberala témou : The internet playground (games/gambling & freedom of expression). Spolu s našimi zahraničnými kamarátmi sme premýšľali nad riešeniami, ako znížiť plytvanie peňazí za počítačové hry a nad prevenciou mladistvých. Bola to skvelá možnosť spoznať nových ľudí z rôznych krajín sveta (napr. Grécko, Taliansko, Francúzsko), precvičiť si jazykové schopnosti a podiskutovať o riešeniach dnešných problémov. (Zuzana)

Zo začiatku ma to veľmi zaujalo a počula som vyjadrenie a prezentácie od ľudí z rôznych krajín. Napríklad pán z firmy Facebook nám vysvetľoval, ako funguje zabezpečenie na ich sociálnej sieti a ako sa snažia neustále napredovať. Vystúpil aj jeden stand-up komik, ktorý priniesol do akcie aj trochu humoru. (Tereza)

Ktoré informácie ťa prekvapili?

Pán Sebastián Spósito, manažér bezpečnostnej politiky Facebooku pre Európu, Stredný východ a Afriku, opísal rôzne spôsoby, ako si používateľ môže ochrániť svoje súkromie na Facebooku, a keď dôjde k jeho narušeniu, ako sa brániť a ako je možné získať pomoc od samotnej sociálnej siete. Toto všetko boli všeobecné informácie, ktoré by mala ponúkať každá sociálna sieť tejto magnitúdy. Zaznela však jedna informácia, ktorá značne prekvapila nielen mňa. Facebook aplikuje svoje algoritmy na rozoznanie správanie človeka, ktorý ukazuje samovražedné tendencie, a následne mu posúva možnosti pomoci ako poradenské linky, chaty a pod. Toto znie ako dobrý krok pre ochranu svojich používateľov, pokým človek nezistí, na základe akých informácií sa to vykonáva. Facebook kontroluje aktivitu človeka, interakciu so stránkami a príspevkami, ale hlavne, správy a ich obsah. Toto je hrubé narušenie súkromia, ktoré nie je ospravedlniteľné žiadnym dobrým skutkom. (Stano)

Dozvedeli sme sa nové poznatky, o ktorých sme nevedeli a s napätím sme prednášajúcich počúvali. Hovorili totiž o faktoch každodenného života na internete, o ktorých málokto vie, no jeho súčasťou sme všetci. (Martin)

Čo by si na konferencii zmenila?

Diskusia pri okrúhlych stoloch, ktorej som sa zúčastnil bola veľmi zaujímavá, ale bohužiaľ krátka, pretože sme dostali necelých 45 minút, čo je na úlohu v takej širokej oblasti žalostne málo. (Stano)

Priznám sa, že síce konferencia bola celkom zdĺhavá, najviac inšpirujúce bolo zistenie, že aj z najmenších nápadov môžu vzniknúť veľké veci. (Glória)

Nepáčilo sa mi, že to celé bolo poňaté príliš abstraktne. Nemali sme nijaké konkrétne body, od ktorých by sme sa vedeli odraziť. Navyše si myslím, že do tém sme sa (minimálne ja) veľmi nevyznali. (Filip)

Mrzí ma, že z celkovej akcie sme my študenti pracovali a boli na nej vypočutí len veľmi málo, na to, že to bolo zamerané na nás. Myslím si, že tá diskusia mohla byť skôr o nás ako o pozvaných hosťoch. Ale som rada, že aj tu na Slovensku sa už snažíme o zlepšenie riešení a podieľame sa na takýchto konferenciách. (Zuzana)

 Akú myšlienku si z konferencie odnášaš?

Zaujímavá myšlienka bola, že internet je len nástroj, ako nôž. To, že ním bodneme svojho suseda, nie je jeho vina, ale naša. Taktiež to, že si natrieme chlieb, nerobí nôž ale my. Naše činy a správanie tvorí internet a je len na nás, čo ho správne použijeme.  Aj keď je internet skvelé miesto na schovávanie a predstieranie, ak by sme sa k sebe navzájom správali tak ako sa správame v skutočnom svete, internet by sa mohol stať opäť bezpečným miestom a dobrým sluhom. A o tom je vlastne aj digital citizenship, o budovaní čestnej spoločnosti na internete. (Ivana)

Celkovo si myslím, že je to dobrý nápad riešiť problematiku digitálneho sveta so stredoškolákmi, ktorí najviac využívajú výdobytky modernej doby. Práve my sme budúci užívatelia digitálneho sveta a je úžasné, že dnes sa snaží pomôcť budúcej generácií, aby mala ľahšie a hlavne bezpečnejšie užívanie internetu.  (Radka)

Podobnú konferenciu chceme zopakovať aj o rok. Vďaka postrehom bratislavských gymnazistov a gymnazistiek vychytáme všetky muchy a to dobré zase zachováme. Ak máte nejaké nápady, alebo chcete priložiť ruku k dielu, neváhajte nás kontaktovať na info@digiq.sk

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.