Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Umelá inteligencia, nahé fotky, kampaň a narodeniny

Práve čítate 34. časť digiNEWS. Noviniek zo sveta bezpečnosti na internete a sociálnych sietí od 25. septembra do 1. októbra.

Umelá inteligencia tvorí nahé fotky detí

Mesto na juhu Španielska je v šoku. Ukázalo sa, že nahé obrázky mladých miestnych dievčat sa začali šíriť na sociálnych sieťach bez ich vedomia. Navyše neboli reálne, vygenerovala ich totiž umelá inteligencia.

Obrázky boli vytvorené pomocou reálnych fotografií dievčat, ktoré však pôvodne boli oblečené. Mnohé z nich boli z ich vlastných profilov na sociálnych sieťach. Tieto fotky boli následne spracované aplikáciou, ktorá generuje obraz osoby bez oblečenia. Doteraz sa prihlásilo viac ako 20 dievčat vo veku od 11 do 17 rokov, ktoré sú obeťami tohto podvrhu.

Viac sa dočítate TU.

Predvolebná kampaň a hoaxy

Predvolebnú kampaň už tradične sprevádzalo aj množstvo hoaxov a zavádzajúcich správ. Tentokrát sa však do nej v plnej sile zapojila ja umelá inteligencia.

Združenie Kulturblog blízke extrémistom zdieľalo na platforme Telegram falošné video, na ktorom prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila volebnú podporu jednej Hnutiu Republika. Príspevok videlo na Telegrame viac ako 9-tisíc ľudí, no šírilo sa aj na iných platformách, takže jeho zásah môže byť ešte väčší.
Pred voľbami sa šírila aj hlasová nahrávka Michala Šimečku z PS. V nej bol umelo vygenerovaný hlas, ktorý tvrdil, že strana chce zvýšiť cenu piva. V skutočnosti však išlo o deepfake.

Viac sa dočítate TU.

Google má 25 rokov

Minulý týždeň uplynilo 25 rokov, odkedy oficiálne vznikol internetový vyhľadávač Google.

Napriek tomu, že webové vyhľadávače existovali už od počiatkov internetu, k usporiadaniu svetových informácii a ich všeobecnej dostupnosti dopomohol až Google. Slovo „googlovanie“ sa stalo synonymom pre „vyhľadávanie“ akejkoľvek informácie. Americká spoločnosť Google, ktorá od roku 2015 patrí pod technologickú holdingovú spoločnosť Alphabet, vybavuje v súčasnosti viac ako 70 percent celosvetových požiadaviek na online vyhľadávanie, čím sa denne dostáva do centra záujmu väčšiny používateľov internetu. Úspešne však podniká i v mnohých ďalších oblastiach.

Viac sa dočítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.