Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Veľké množstvo nenávistných prejavov na internete sa čoskoro môže stať minulosťou

Veľké množstvo nenávistných prejavov na internete sa čoskoro môže stať minulosťou

Internet je každodennou súčasťou nášho života, je výborným pomocníkom plným informácií a urýchľuje komunikáciu. Má však aj temnejšie stránky, o ktoré sa pričiňujú práve jeho používatelia. Jednou z nich je šírenie nenávistných prejavov online. Keďže sa už dlhodobo snažíme proti takýmto prejavom v online ale aj offline prostredí bojovať, sme zapojení do projektu Open Code for Hate-Free Communication, ktorý je zameraný na monitorovanie a zamedzenie šírenia nenávistných prejavov na internete.

Už sa vám niekedy stalo, že vám na internete niekto hrubo vynadal, uštedril vám agresívny komentár alebo sa na vás zvalila spŕška vulgarizmov? Žiaľ, aj taká je realita súčasného internetového prostredia. Jeho používatelia často zabúdajú, že na druhej strane sa tiež nachádza človek a šíria také prejavy, ktoré by priamo do očí nikdy nikomu nepovedali. Problém so šírením prejavov, ktoré majú nenávistné prvky, nemáme len u nás, podobne sú na tom aj iné krajiny. digiQ od začiatku svojej činnosti monitoruje nenávistné prejavy, ktoré sa šíria našim online prostredím. Rovnakú aktivitu majú za sebou aj ostatní projektoví partneri – Asociatia Activewatch z Rumunska, Sihtasutus EEsti Inimoiguste Keskus z Estónska, Stowarzyszenie Nigdy Wiecej z Poľska a Movimento Contra la Intolerancia zo Španielska.

Monitorovanie prejavov je však len prvým krokom projektu, jeho hlavným cieľom je totiž vytvoriť softvér, vďaka ktorému bude možné nenávistné prejavy publikované na internete ľahšie monitorovať či regulovať, a tak im predchádzať. Počas dvoch hackatonov pätnásti programátori v spolupráci s odborníkmi z neziskových  organizácií vyvinú riešenie, vďaka ktorému bude komunikácia na internete civilizovanejšia.

Vytvorený softvér bude dostupný pre širokú verejnosť, vďaka čomu sa online prostredie môže premeniť na priestor, kde bude vládnuť vľúdnejšia komunikácia bez zbytočnej nenávisti. Okrem toho tiež ostane väčší priestor na konštruktívnu kritiku či premyslené argumentovanie.

Vývoj softvéru by mal prebehnúť v roku 2020, určite sa mu však nepodarí predchádzať všetkým nenávistným prejavom v online prostredí. Budovanie vľúdneho prostredia je na všetkých nás, a tak nezabúdajte na takéto prejavy upozorňovať, nahlasovať ich a hlavne ich netvoriť.

Audit report and the software description sheets:

Apache Nutch _ Description Sheet

BERT _ Description Sheet

Fast-Bert _ Description Sheet

FastText _ Description Sheet

Gensim _ Description Sheet

Google Teachable Machine _ Description Sheet

Keras _ Description Sheet

LASER _ Description Sheet

Kraken _ Description Sheet

Ludwig _ Description Sheet

OpCode_Audit report_existing software solutions

Scrapy _ Description Sheet

OSMod – The ConversationAI Moderator App _ Description Sheet

Snorkel _ Description Sheet

spaCy _ Description Sheet

Transformers _ Description Sheet

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.