Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Obrovská pokuta pre Instagram, hekerský útok na lesy a vapujúce missky

Prinášame vám prehľad správ zo sveta sociálnych sietí a bezpečnosti na internete od 5. do 11. septembra 2022.

Obrovská pokuta pre Instagram

Instagram dostal v Írsku pokutu vo výške 405 miliónov eur. Dôvodom bolo, že zle narábal s osobnými údajmi používateľov vo veku od 13 do 17 rokov. Tie zahŕňali aj e-mailové adresy a telefónne čísla. Táto pokuta je historicky druhá najvyššia pokuta, ktorá bola udelená podľa pravidiel Európskej únie na ochranu osobných údajov.

Viac sa dočítate TU.

Štátne lesy napadli hekeri

Štátne lesy sa stali terčom kybernetického útoku, pri ktorom hekeri zablokoval ich kľúčové účtovné i obchodné systémy. Dominantný dodávateľ dreva, správca polovice slovenských lesov a mnohých poľovných revírov má systémy z nemalej časti nefunkčné už od predminulej stredy. Podľa posledných informácií IT špecialisti štátneho podniku pracujú na náprave.

Viac sa dočítate TU.

Za hoaxy sa trestať nebude

Tresty za šírenie hoaxov nebudú. Ministerstvo spravodlivosti vypustilo z novely Trestného zákona túto kritizovanú novinku. Podľa Márie Kolíkovej nenašli na takúto zmenu podporu. Návrh kritizoval napríklad Boris Kollár či Juraj Šeliga.

Viac sa dočítate TU.

Samovražda cez Whatsapp

V Španielsku v utorok odsúdili na desať rokov väzenia 60-ročného muža, ktorý dohnal 17-ročného tínedžera k samovražde. Cez Whatsapp mu posielal stovky zastrašujúcich správ, v priebehu troch hodín ich chlapec dostal až 119. Rodine musí muž za morálnu ujmu zaplatiť odškodné vo výške 173-tisíc eur.

Viac sa dočítate TU.

Podvodné telefonáty

Polícia upozorňuje, že Slovákom opäť volá neznáme číslo a po zodvihnutí sa ozýva automat v anglickom jazyku, ktorý obetiam hovorí o spáchaní trestného činu v USA a vydanom zatykači na jej osobu. Hlas ľudí nabáda, aby stlačili číslicu 1. Polícia odporúča takéto telefonáty ignorovať, telefónne číslo si zablokovať a nahlásiť svojmu operátorovi.

Viac sa dočítate TU.

Missky a škodlivé spolupráce

Slovenský trh zaplavili takzvané vitamínové e-cigarety či inhalátory. Predajcovia ich zákazníkom prezentujú ako zdravšiu, ba dokonca prospešnú, alternatívu k elektronickým cigaretám. Výrobcovia ich nepropagujú v televíznych reklamách alebo v tlači, sú dominantné najmä na sociálnych sieťach. Na Slovensku sa do propagovania vitamínového vapovania pripojila na oficiálnom instagramovom účte aj súťaž krásy Miss Universe Slovakia. Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi sa odborníci len domnievali, že vapovanie vitamínov nie je pre zdravie prospešné, dnes už pred produktmi varuje aj americká Správa potravín a liečiv.

Viac sa dočítate TU.

Google Maps ekologicky

Spoločnosť Google tento týždeň do svojej mapovej služby pridala novú funkciu. Slovákom medzi návrhmi trás nezobrazí len tú najrýchlejšiu, ale aj tú najekologickejšiu (ak sú rozdielne), na ktorej používateľ minie najmenej paliva a obmedzí emisie CO2. Táto funkcia nie je v aplikácii povinná a ak o ňu vodič nemá záujem, môže ju jednoducho vypnúť.

Viac sa dočítate TU.

Vírus, ktorý poškodí počítač aj telefón

Minulý rok Slovákov sužovali podvodné e-maily v mene Finančnej správy, Slovenskej pošty, či slovenských bánk, teraz Národný bezpečnostný úrad na svojej stránke na Facebooku upozorňuje na úplne nový typ falošných e-mailov. Podľa dostupných informácií sa začali rozmáhať falošné e-maily od Europolu, ktoré ľudom prichádzajú z e-mailových adries Gmail. NBÚ výrazne upozorňuje, aby dotknuté osoby v žiadnom prípade na tento e-mail neodpovedali a neotvárali prílohu. Jej otvorením či stiahnutím si totiž môže prijímateľ stiahnuť do svojho zariadenia aj malvér.

Viac sa dočítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.