Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Twitter v rukách Muska, výpadok v parlamente a bitcoinový podvodník

Novinky zo sveta internetovej bezpečnosti a sociálnych sietí od 24. do 30. októbra 2022.

Prvé elektronické sčítavanie volebných hlasov

V spojených komunálnych a župných voľbách, ktoré sa uskutočnili uplynulú sobotu, sa hlasy prvýkrát sčítavali len elektronicky. Vďaka tomu mohli byť dáta zozbierané a spočítané rýchlejšie. Kvôli posunu času sa elektronické hlasovanie na viac ako hodinu zastavilo. Okrem toho ho nesprevádzali žiadne vážnejšie komplikácie.

Viac sa o tejto správe dočítate TU.

Hackerský útok v parlamente?

Vo štvrtok prišla z kancelárie parlamentu správa, že Národnú radu SR postihol kybernetický útok, ktorý znemožnil používanie hlasovacích zariadení. Všetko ostatné fungovalo bez problémov, rokovanie parlamentu však prerušili a hlasovanie presunuli o niekoľko dní neskôr. Podľa posledných informácií sa však žiadny kybernetický útok v parlamente nekonal.

Viac sa o tejto správe dočítate TU.

Elon Musk prevzal Twitter

Americký miliardár Elon Musk prevzal kontrolu nad internetovou spoločnosťou Twitter a prepustil jej vedúcich pracovníkov. Musk sa na kúpe Twitteru za 44 miliárd dolárov dohodol tento rok v apríli. V júli však oznámil ukončenie dohody, ktoré zdôvodnil tým, že mu firma neposkytla údaje ohľadom falošných a spamových účtov na svojej rovnomennej sociálnej sieti. Spoločnosť Twitter následne Muska zažalovala. Začiatkom októbra miliardár navrhol, že firmu prevezme za pôvodne dohodnutú cenu.

Viac sa o tejto správe dočítate TU.

Podvodné SMSky v mene pošty

Slovákom opäť vo veľkom chodia podvodné SMSky. Tentokrát sa odosielateľ tvári, že vystupuje v mene slovenskej pošty. Zákazníka v správe upozorňujú, že im nebolo možné doručiť balík z dôvodu nezaplatenia colných poplatkov. Následne ich v texte vyzýva, aby klikli na link, kde môžu platbu uhradiť. SMSky chodia z čísla so španielskou predvoľbou.

Masívny výpadok WhatsAppu

Četovacia aplikácia WhatsApp zaznamenala v utorok dopoludnia masívny výpadok, čo pocítili aj používatelia na Slovensku. Nebolo možné odosielať správy, fotografie ani videá. Za poruchou by mohla byť hardvérová porucha. Službu začali po pár hodinách obnovovať.

Viac sa o tejto správe dočítate TU.

Podvod od bitcoinového makléra

Humenská polícia sa zaoberá prípadom internetovému podvodu, ktorého obeťou sa stal muž z východného Slovenska. Ten sa prostredníctvom internetu skontaktoval s osobou vystupujúcou ako maklér, s ktorou spolupracoval v oblasti obchodovania s bitcoinmi.

Maklérovi poskytol svoje osobné údaje, prihlasovacie údaje k internetbankingu, ako aj kópiu občianskeho preukazu a povolil mu aj prístup do jeho mobilného telefónu. Ten neskôr bez vedomia poškodeného požiadal v jeho mene o úver vo výške 17 000 eur, ktoré si ponechal.

Viac sa o tejto správe dočítate TU.

Odsúdili českých dezinformátorov

Český súd uložil dvom obžalovaným mužom trest vo výške 6 a 10 mesiacov za nenávistné výroky, ktoré šírili o Ukrajincoch na sociálnych sieťach. Rozsudok ešte nie je právoplatný, avšak muži ostávajú vo väzbe. Podľa sudcu sa obaja dopustili hanobenia národa a podnecovania k nenávisti.

Viac sa o tejto správe dočítate TU.