Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Facebook je nudný, klamlivý a negatívny, myslia si mladí

TikTok medzi mladými láme rekordy, naopak používanie Facebooku prudko kleslo. Pozrite sa, ako sociálne siete využívajú dnešní tínedžeri.


Pew Research Center organizovalo online prieskum o používaní sociálnych sietí medzi tínedžermi od 13 do 17 rokov v USA. V čase od 14. apríla do 4. mája 2022 sa prieskumu zúčastnilo 1 316 tínedžerov.


TikTok stále stúpa, Facebook starne

Vo svete sociálnych sietí sa stále niečo deje. Za posledné roky pribudol TikTok, Facebook išiel do úzadia, a Instagram so Snapchatom sa rozrástli.


Najvýraznejším hráčom medzi tínedžermi je celosvetovo aktuálne TikTok. Asi 67% z opýtaných tínedžerov tvrdí, že používajú TikTok aspoň občas a 16% všetkých tínedžerov tvrdí, že ho používajú takmer neustále.


Naopak, používanie Facebooku zažilo úpadok. Ako svoju najpoužívanejšiu platformu ho pred siedmimi rokmi uvádzalo 71% tínedžerov, dnes je to len 32%.
Za TikTokom nezaostáva ani YouTube. V roku 2022 patrí u mladých medzi najpoužívanejšie platformy – používa ho až 95% tínedžerov.
Medzi populárne platformy mladých patria aj Instagram a Snapchat – obidve z nich používajú približne šiesti z desiatich tínedžerov. Oveľa menej používajú mladí ľudia Twitter, Twitch, WhatsApp, Reddit a Tumblr.1.


Chlapci vs. dievčatá


V používaní sociálnych sietí existujú aj rozdiely medzi chlapcami a dievčatami – dospievajúci chlapci používajú viac YouTube, Twitch a Reddit, zatiaľ čo dospievajúce dievčatá skôr TikTok, Instagram a Snapchat.


Smartfón majú takmer všetci


Prieskum sa venoval aj elektronickým zariadeniam, ktoré mladí ľudia používajú. Väčšina tínedžerov má prístup k smartfónom (95%), stolným alebo prenosným počítačom (90%) a k herným konzolám (80%).
Štúdia ukazuje, že počet každodenných používateľov internetu medzi tínedžermi stúpol od roku 2015 z 92% na súčasných 97%. Zmenil sa aj podiel tých tínedžerov, ktorí sú online takmer neustále – pred siedmimi rokmi to bolo 24%, dnes 46%.

Celý prieskum v angličtine je dostupný TU.

Add Comment

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2023. Všetky práva vyhradené.