Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Extrémistický blog, bankové útoky a novinky na sociálnych sieťach

Prinášame vám prehľad správ zo sveta sociálnych sietí a bezpečnosti na internete od 3. do 9. októbra 2022.

Samovražda kvôli instagramu

Pred piatimi rokmi si vzala život 14-ročná Molly Russell. Britské súdy po rokoch potvrdili, že trpela depresiou a negatívny vplyv na ňu mal aj obsah, ktorý videla na internete.

Pol roka pred smrťou Molly na Instagrame lajkla, zdieľala alebo si uložila 16 300 príspevkov. Až 2100 z nich súviselo s depresiou, sebapoškodzovaním a samovraždou. Instagram svoju vinu popiera.

Viac sa dočítate TU.

Zmeny na WhatsAppe a Facebooku

WhatsApp chystá až 5 noviniek. Po novom objaví napríklad možnosť spravovať v nastaveniach to, kto vás vidí online. Bude možné skryť sa, pokiaľ nebudete chcieť, aby ostatní vedeli, že ste práve aktívni.

WhatsApp poskytne novú funkciu aj tým, ktorí radi zdieľajú so svojimi priateľmi videá. Pracujú totiž na novom režime fotoaparátu, ktorý by mal nahrávanie videí uľahčiť.

Viac sa dočítate TU.

Meta predstavuje ďalšiu novinku, ktorá môže ovplyvniť, aké príspevky sa vám zobrazuj na vašej stene na Facebooku. Pri príspevkoch bude nová funkcia: „Zobraziť viac“ a „Zobraziť menej“, ktorá má pomôcť s prispôsobovaním obsahu, ktorý sa užívateľom zobrazuje v hlavnom kanáli príspevkov.

Viac sa dočítate TU.

Extrémistický Kulturblog

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici mal tento týždeň odsúdiť Jána Pastuszeka z PORTáLU Kulturblog za rozširovanie extrémistického materiálu. Pastuszekovi údajne vymeral 3-ročný podmienečný trest a zákaz vykonávania funkcie štatutárneho orgánu právnickej osoby na rovnakú dobu. Trest vraj dostal aj samotný Kulturblog, ktorý má zaplatiť pokutu 3-tisíc eur.

Viac sa dočítate TU.

Bankový phishingový útok

VÚB banka upozorňuje, že aktuálne do popredia vstupuje nový typ podvodov, ktorý prebieha prostredníctvom prihlasovania sa cez internetový vyhľadávač Google.

Po zadaní kľúčových slov v prehliadači spojených so službami alebo produktami VÚB (ako napríklad „vub ib“, „vub banking“, „vub quatro“ a podobne), môže používateľom spomedzi prvých vyhľadaní naskočiť reklamný odkaz, ktorý ich následne presmeruje na podvodnú stránku online bankovníctva.

Viac sa dočítate TU.

Útoky na slovenské ciele

Národný bezpečnostný úrad vydal varovanie pred koordinovanými kybernetickými útokmi na slovenské ciele. V spolupráci s bezpečnostnými zložkami štátu sme zaznamenali sériu kybernetických bezpečnostných incidentov.

Za útokmi je ruská skupina anonymus.ru. Cieľmi sú webové sídla niekoľkých bánk, úradov a menších komerčných subjektov. Útoky boli vykonané metódou zneprístupnenia služby.

NBÚ aktívne poskytuje asistenciu dotknutým subjektom a prijíma ďalšie opatrenia.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.