Sociálna sieť Facebook evidovala v prvých troch mesiacoch tohto roka viac ako 22 miliónov nenávistných prejavov. Rovnaký problém majú aj ďalšie sociálne siete a online platformy. Organizácia Digitálna inteligencia (digiQ), ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou a zmierňovaním nenávistných prejavov na internete, koncom septembra organizuje virtuálne podujatie Code against hate (Kóduj proti nenávisti). Počas trojdňového online hackathonu (25.9 – 27.9.2020) budú účastníci z celého sveta hľadať inovatívne riešenia, ktoré by mali nenávistné prejavy na internete eliminovať. Používať ho budú môcť sociálne siete a online platformy po celom svete.
Hackathon Code against hate je súčasťou európskeho projektu Open Code for Hate-Free Communication, ktorého cieľom je analyzovať obsah na sociálnych sieťach, prijímať opatrenia a nachádzať efektívne riešenia, ako bojovať proti nenávistným prejavom, ktoré sa šíria v online priestore.
„Boj proti nenávistným prejavom na internete má počas celosvetovej pandémie ešte väčší zmysel ako doteraz. V rámci prvej vlny pandémie sme realizovali niekoľko monitoringov nenávistných prejavov na sociálnych sieťach, ktoré preukázali, že tento problém je vypuklý nielen na Slovensku, ale aj v ostatných kútoch Európy či sveta,“ vysvetľuje aktuálnu situáciu Andrea Cox, riaditeľka organizácie digiQ. Dodáva, že používatelia internetu, ktorí v online prostredí pociťujú vysokú mieru anonymity, sú schopní iným ľuďom priať nešťastie či dokonca smrť.
Do boja s nenávistnými prejavmi na internete sa partneri projektu Open Code rozhodli zapojiť aj širšiu komunitu IT študentov, profesionálov, inovátorov a iných ľudí, ktorí chcú prispieť k riešeniu. Každý, kto sa chce svojimi skúsenosťami podieľať na vývoji softvérového riešenia na boj proti nenávistným prejavom, sa môže medzi 25. a 27. septembrom zapojiť do hackathonu. Pre aktuálnu situáciu súvisiacu s novým koronavírusom sa podujatie uskutoční online, vďaka čomu bude prístup pre účastníkov z celého sveta mimoriadne jednoduchý. Podmienkou prihlásenia na hackathon je vek minimálne 18 rokov.
Do hackathonu sa môžu prihlasovať jednotlivci, ale aj celé tímy. V prípade, že niektorý z účastníkov nebude mať svoj tím, môže sa spojiť s inými účastníkmi počas prípravného online stretnutia, ktoré sa uskutoční 22. septembra 2020.
Cieľom prvej fázy online podujatia je pod dohľadom odborných mentorov z oblasti IT, umelej inteligencie, práva a etiky navrhnúť softvérové riešenia, ktoré budú schopné moderovať nenávistné prejavy na rôznych platformách. Mentoring budú poskytovať Stanislav Lencz zo spoločnosti Consulus, Pavol Adamec z KPMG Slovensko, Viera Žúborová z Bratislava Policy Institute či Braňo Tichý, bývalý riaditeľ Človeka v ohrození. Podporu poskytnú aj zahraniční mentori – Kelly Grossthal z Estónskeho centra pre ľudské práva, Tomáš Mikolov z České vysoké učení technické v Prahe, Radu Raileanu z ActiveWatch a iní.
Účastníci budú nachádzať odpovede na otázky, ako môžu verejní komunikátori rýchlo identifikovať, triediť a moderovať nenávistné prejavy, ktoré sa objavujú v príspevkoch na sociálnych sieťach a tiež, ako minimalizovať množstvo nenávistných prejavov tak, aby nebola narušená sloboda prejavu.
“Hackathon Code against hate ponúka jedinečnú príležitosť všetkým, ktorí chcú online priestor zmeniť na lepšie miesto a zmierňovať mieru nenávisti v spoločnosti,” hovorí A. Cox z digiQ. Okrem pozitívneho dopadu na spoločnosť však bude hackathon veľkým prínosom aj pre účastníkov, na vývoji totiž budú spolupracovať aj s odborníkmi z rôznych oblastí.
„Veríme, že účastníkom hackathonu sa podarí nájsť také riešenia, ktoré budú efektívne eliminovať nenávistné prejavy na internete. Návrhom a vývojom softvérového riešenia sa však boj s nenávistnými prejavmi nekončí. Do procesu eliminácie nenávisti na internete by mali zasahovať sociálne siete a štátne orgány, ktoré nesmú znižovať mieru svojej zodpovednosti. Nenávistné prejavy sa totiž niektorých prípadoch môžu pretaviť na zločiny z nenávisti,“ dodáva na záver Radu Raileanu z rumunskej organizácie ActiveWatch, ktorá je zodpovedná za vedenie projektu.
Viac informácií a registrácia sú dostupné na www.codeagainsthate.eu .
Partnermi projektu Open Code for Hate-Free Communication sú organizácie Digitálna inteligencia (digiQ) zo Slovenska, Eesti Inimõiguste Keskus z Estónska, ActiveWatch z Rumunska, NIGDY WIĘCEJ z Poľska a Movimiento contra la Intolerancia zo Španielska.
Pre viac informácií, prosím, kontaktujte:
Simona Šintalová
hackathon@digiq.sk