Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ako sa vyhnúť nenávistnému správaniu: Tipy a triky

Vystúpte zo začarovaného kruhu hejtu: AKO SA VYHNÚŤ NENÁVISTNÉMU SPRÁVANIU VO FYZICKOM SVETE AJ ONLINE

Neradi čítate online? Odporúčania „Vystúpte zo začarovaného kruhu hejtu: Tipy a Triky ako sa vyhnúť nenávistnému správaniu“ si môžete vytlačiť! Nájdete ich v PDF forme kliknutím na tento link.

Nenechajte sa vyprovokovať

01

Nenechajte sa zlákať online clickbaitmi, nadpismi a príspevkami.

Niektoré internetové obchody a influenceri používajú negatívny obsah, aby zvýšili svoj dosah. Niekedy používajú aj nepravdivé alebo vymyslené informácie. Nelegitimizujte propaganda a nenávisť.

02

Zhlboka sa nadýchnite.

Môžete cítiť pohnútku oponovať niektorým komentárom a argumentom, ktoré sa vám zdajú nevhodné alebo urážlivé voči vám alebo druhým. Vyspite sa na to a rozhodnite sa, či si odosielateľ danej správy vôbec zaslúži vašu pozornosť a energiu.

03

Držte si bezpečný odstup.

Niektoré témy sú neodmysliteľne emočné
a polarizujúce a môžete cítiť potrebu zaujať stanovisko. Počkajte na všetky informácie pred tým, než sa postavíte na nejakú stranu.

Angažujte sa s rozumom

04

Prinášajte argumenty, neveďte hádky.

Súhlaste alebo spochybnite tému, v ktorej ste sa angažovali, a vyhnite sa osobným útokom alebo urážkam. Používajte pravdivé a faktické argumenty, pripravte sa podložiť svoje informácie spoľahlivými zdrojmi.

05

Ukončite konverzáciu včas.

Ak sa stanete terčom nadávok alebo zastrašujúcich správ, neodplácajte sa. Nechajte to tak a žite ďalej.

06

Zmeňte naratív, nie myslenie.

Keď sa snažíte vysvetliť svoj pohľad, skúste radšej ponúknuť iný príklad alebo objasniť myšlienku, namiesto cieľa zmeny osobných hodnôt a presvedčení druhých. Sociálna a kultúra zmena sa nedá dosiahnutá cez komentáre na sociálnych sieťach.

nekŕmte trollov

07

Neangažujte sa.

Nevenujte pozornosť rušivým a urážlivým obsahom, ktoré odkláňajú diskusné vlákno od pôvodnej myšlienky. Nedávajte im svojou odpoveďou pocit zadosťučinenia.

08

Zmobilujte ich do práce.

Ak máte podozrenie, že čelíte falošnému účtu, či identite, nahláste a zablokujte ho. Troll sa pravdepodobne vráti s novým účtom, ale aspoň odvrátite jeho pozornosť inam.

09

Vyčistite vzduch.

Niektorí ľudia radi trolujú aj bez toho, že by boli trollmi. Môžete nahlásiť ich nenávistné správy, ak sú v nesúlade s normami komunity. Ak sú ich správy proti pravidlám, dostanú šancu trochu reflektovať svoje správanie.

nezväčšujte začarovaný kruh

10

Ak vám záleží, neznamená to nevyhnutne, že zdieľate.

Všetci sa usilujeme o lepšie Ja a o lepší svet a máme tendenciu extrémne sa rozvášniť ohľadne tém, na ktorých nám skutočne záleží. Ak konverzácia, ktorú sa chystáte začať, vyprovokuje negatívne odpovede a násilnú kritiku alebo nadmerné obviňovanie a zahanbovanie, možno by ste ju mali odložiť.

11

Pozor na rôznosť.

Nie všetko vnímanie
a skúsenosti sú rovnaké. Na to by ste mali myslieť pred tým, než budete nadávať na niektorých jednotlivcov alebo názory, ktoré nie sú v súlade s vašimi očakávaniami.

12

Otvárajte diskusie, nie vojnové fronty.

Výrok „Slová sú zbrane“ je zároveň klišé ako aj dôsledok slabej kontextualizácie. Nezačínajte a neangažujte sa v konverzácii, ktorá hľadá nepriateľov alebo obetných baránkov. Nenávisť ubližuje všetkým, páchateľom aj obetiam útokov.

opcodepartners
Partners Logos OPCODE

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.