S príchodom nového roku prichádza príležitosť vybudovať si nové, zdravšie návyky v online priestore pre celú rodinu. Je na čase zhodnotiť získané poznatky z minulého roku a nastaviť si spolu s deťmi rodinné ciele do budúcnosti. Aj keď je obmedzenie času stráveného pred obrazovkou v moderných domácnostiach bežným predsavzatím, plní sa ťažšie, než sa povie. Hlavne ak COVID-19 naďalej narúša rodinnú rutinu.
- Ako môžeme zaručiť, aby deti používali ich zariadenia primerane?
- Ako môžeme ísť príkladom a modelovať pozitívne správanie online, ktoré by mohli deti napodobňovať?
- Ako môžeme čo najlepšie podporiť zdravý kognitívny vývoj vo svete nepretržitej stimulácie?
Odpovede na tieto otázky Vám poskytnú svetoví lídri v neurovede a ich odporúčania si môžete prečítať v tomto článku. V nasledujúcom článku prinášame 10 typov ako začať s rodinou v roku 2022 digitálne zdravšie.
01. Podporujte rodinné väzby
Namiesto toho, aby ste sa zameriavali len na zníženie času stráveného pri obrazovke, vypracujte si s rodinou novoročné predsavzatia, ktoré budú pozitívne a spoločné. Začnite otázkou: „Čo chceme ako rodina robiť viac?“ Môžete ísť napríklad na turistiku alebo zaviesť hravé večery so stolnými hrami. Buďte kreatívni a spoločne si stanovte zábavné, pozitívne ciele, ktoré môžu rodinu spojiť a znížiť čas strávený pri obrazovke.
– Meghan Owenzová, odborná asistentka, PSU Berks a autorka knihy Spoiled Right: Od Screens and Giving Children What They Really Need.
02. monitorujte používanie obrazovky
Dávajte pozor na to, koľko času Vaše dieťa strávi pri obrazovke smartfónu pomocou aplikácie Čas pred Obrazovkou (iPhone) a Digitálna Rovnováha a rodičovská kontrola (Android).
Otvorte v rodine diskusiu o tom, koľko času týždenne strávite pri obrazovke. Otázky, ktorými môžete viesť diskusiu sú:
- Ktorým aplikáciám venujeme najviac času?
- Akú aplikáciu otvoríme ako prvú po odomknutí telefónu?
- Ktoré appky nás najviac upozorňujú?
03. zredukujte modré svetlo
Nie je to len však množstvo času stráveného pri obrazovke, ktoré musíte sledovať. Výskum ukazuje, že používanie obrazoviek v poslednej hodine pred spaním negatívne ovplyvňuje spánok. Môže za to modré svetlo vyžarované obrazovkou, ktoré znižuje uvoľňovanie melatonínu (hormón potrebný pre spánok) a zvyšuje uvoľňovanie kortizolu, ktorý nás udržiava v bdelom stave.
V prípade, ak potrebujete pracovať v noci krátko pred spaním, nainštalujte si aplikáciu, ktorá bude filtrovať modré svetlo z vášho zariadenia. Pre počítač si môžete nainštalovať Flux. Vo vašom Androidovom smartfóne už máte podobný program predinštalovaný. Stačí, ak v nastaveniach kliknete na nastavenia obrazovky a zapnete filter modrého svetla. iPhone má taktiež podobnú funkciu, ktorá sa nazýva Night Shift. Nájdete ju v Nastaveniach pod „Displej a jas“.
– Larry Rosen, Professor Emeritus CSU Dominguez Hills and co-author of The Distracted Mind: Ancient Brains in a High-Tech World
04. nastavte si digitálne hranice
Ako rodina si s deťmi stanovte digitálne hranice. Diskutujte o tom, koľko času deti trávia online. Aby ste zabezpečili ich fyzické zdravie a duševnú pohodu, zvážte aj to,
- kde používajú zariadenia
- kedy ich používajú
- aké zariadenia a platformy môžu používať
- s kým komunikujú online
- ako zariadenia používajú
– Kristy Gooodwin, PhD, výskumníčka, rečníčka a autorka knihy Raising Your Child in a Digital World (Výchova dieťaťa v digitálnom svete)
05. vychutnajte si jedlo bez vyrušenia
Keď ide o predsavzatia, väčšie nie je vždy lepšie. Stanovenie podrobného a splniteľného digitálneho cieľa, ktorý sa môže stať zvykom, je spôsob, ako dosiahnuť trvalú zmenu. Začnite s niečím ako: „Vychutnáme si týždenne päť rodinných jedál bez obrazovky.“
– Arlene Pellicane, MA, autorka knihy Screen Kids a moderátorka podcastu „Happy Home“
06. len jedno zariadenie naraz
Kľúčovou štúdiou o tom, ako technológie ovplyvňujú naše správanie, je „efekt iPhonu“. Jednoducho povedané, ak máme pred nami digitálne zariadenie, aj keď je vypnuté, negatívne ovplyvní naše IQ a empatiu.
V začiatkoch nového roku sa zamyslite nad tým, ako to môže ovplyvniť vás a vašu rodinu pri trávení spoločného času. Napríklad pri sledovaní televízie sa snažte mať zapnutý len televízor a žiadne iné zariadenia v zornom poli. Spočiatku to môže byť ťažké, preto to zavádzajte postupne a pripravte si zábavnú odmenu, napr. popcorn počas filmového večera, či inú maškrtu.
– Chris Flack, spoluzakladateľ spoločnosti UnPlug
07. Vyhraďte si čas na čítanie
Jeden večer v týždni si vyhraďte čas na čítanie po večeri. Kúpte si knihy alebo si z knižnice požičajte knihy, ktoré vaše deti zaujmú. Odpojte modem a bez iných možností sa knihy stanú veľmi atraktívnymi. Čítanie je pre deti základným a multisenzorickým zážitkom – dotýkajú sa papiera, predstavujú si, o čom sa píše a budujú si sebakontrolu, aby sa dokázali sústrediť na stránku pred sebou.
– Arlene Pellicane, MA, autorka knihy Screen Kids a moderátorka podcastu „Happy Home“
08. NAPLÁNUJTE SI PRAVIDELNÝ DIGITÁLNY DETOX
Každý víkend si môžete vybrať jeden deň offline alebo jeden večer v týždni. Môžete vyskúšať týždeň bez YouTube alebo mesiac bez videohier. Naplánujte si tieto dni ako výzvy pre svoje deti (a môžete sa na nich zúčastniť aj vy ako rodičia). Je to skvelý spôsob, ako otestovať, kto môže byť vo vašej domácnosti závislý od obrazovky. Po úspešnom splnení výzvy to oslávte špeciálnym jedlom alebo nedigitálnou hračkou. Výzvy opakujte počas celého roku, nie ako trest, ale ako spôsob rekalibrácie a udržiavania duševného, emocionálneho a fyzického zdravia vašich detí.
– Arlene Pellicane, MA, autorka knihy Screen Kids a moderátorka podcastu „Happy Home“
09. zaveĎte digitálnu večierku
Určenie digitálneho zákazu vychádzania
Ako rodina si určte čas, kedy je potrebné každý večer vypnúť zariadenia. Prípadne na večer vypnite WIFI modem. Odporúča sa minimálne 60 minút pred spánkom. Tým zabezpečíte, že kvalita a kvantita spánku nebude ovplyvnená vystavením modrému svetlu a nebudú Vás rušiť upozornenia z aplikácií a sociálnych médií. Vyberte si doma miesto, kam sa budú digitálne zariadenia v noci nabíjať a ukladať (kuchynská linka, pracovňa, komoda).
– Kristy Gooodwin, PhD, výskumníčka, rečníčka a autorka knihy Raising Your Child in a Digital World (Výchova dieťaťa v digitálnom svete)
10. pozerajte sa za hranice pandémie
S návratom detí do školy mnohí rodičia hľadajú spôsoby, ako obmedziť používanie digitálnych technológií a sociálnych médií svojimi deťmi. Výskum MARC naznačuje, že najúčinnejšou metódou je diskutovať s deťmi o tom, ako boli obrazovky neoddeliteľnou súčasťou počas vrcholiacej pandémie, ale teraz, keď sa život začína ukladať do normálnejšej rutiny, je čas prehodnotiť a prediskutovať nové rodinné technologické pravidlá, ktoré je potrebné zaviesť.
– Elizabeth K. Englanderová, PhD, výkonná riaditeľka Massachusettského centra pre znižovanie agresivity, Bridgewaterská štátna univerzita.
Zdroj: https://www.childrenandscreens.com/digital-resolutions/
Pre viac zaujímavých a užitočných informácií nás sledujte na Instagrame a Facebooku.
Error: No feed found.
Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.