Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Žiarivý úsmev influencerov, zákazy pre TikTok a tablety pre školákov

Prinášame vám prehľad noviniek zo sveta bezpečnosti na internete a sociálnych sietí od 27. februára do 5. marca 2023.

Nebezpečný trend influencerov

Trend žiarivých bielych úsmevov ako z Hollywoodu prišiel už aj na Slovensko. Zdá sa, akoby umelé zuby v našich končinách zažívali svoje zlaté časy. V poslednom období si ich totiž čoraz častejšie dávajú robiť známi česko-slovenskí influenceri, ktorí o zákrokoch otvorene hovoria na sociálnych sieťach.

Niektorí sa chcú novým chrupom iba pochváliť na Instagrame, pre iných sú umelé zuby súčasťou platenej reklamy v ich profile.

Podľa stomatologičky Kamily Zvolánkovej síce influenceri hovoria o tom, že si na zuby dávajú nasadzovať zubné fazety, no v 99 % percentách majú zuby obrúsené až na korunky, v čom je obrovský rozdiel a môže to pacientom spôsobiť trvalé poškodenie chrupu.

Viac sa dočítate TU.

Ďalšie podvody na senioroch

Polícia zaznamenala ďalší prípad online podvodu. Policajtom z Dolného Kubína sa ohlásil muž, ktorý prišiel o viac ako 12 000 eur. Muž sa snažil predať tovar za 25 eur v aplikácii Vinted, prostredníctvom ktorej môžu ľudia predávať a nakupovať oblečenie a iné módne doplnky. Páchateľ muža presvedčil, že má o danú vec záujem. Vyžiadal si od poškodeného emailovú adresu, kam mu poslal email o potvrdení predaja. Podvodník poslal predávajúcemu falošný link, kde ho vyzýval, aby tam vyplnil číslo k svojej platobnej karte. Je to len jeden z mnohých prípadov za posledný týždeň, keď sa dal senior oklamať podvodníkom.

Viac sa dočítate TU.

Podvodníci sa schovávajú za Netflix

SMS-koví podvodníci sa tentokrát rozhodli skryť za streamovaciu platformu Netflix. Národný bezpečnostný úrad upozornil na správu, v ktorej Slovákom píšu, že ich posledná platba neprešla a musia ju zopakovať. Následne ich vyzývajú, aby klikli na link, kde treba platobné údaje opäť vyplniť. Namiesto reálnej stránky tam však používateľov čaká falošné webové rozhranie, ktoré sa podobá na to skutočné. Údaje, ktoré tam vyplnia tak nepôjdu na zaplatenie predplatného, ale do rúk podvodníkov.

Viac sa dočítate TU.

Koniec TikToku v USA?

Administratíva Snemovne reprezentantov – dolnej komory Kongresu Spojených štátov – zakázala v utorok na svojich digitálnych zariadeniach využívať populárnu čínsku sociálnu sieť TikTok. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

TikTok je podľa šéfa administratívy Snemovne reprezentantov považovaný za „vysoko rizikový z viacerých bezpečnostných dôvodov“, preto nariadil všetkým poslancom a zamestnancom Snemovne, aby ich zo svojich pracovných mobilných zariadení či počítačov vymazali.

Viac sa dočítate TU.

TikTok zakázaný aj na Slovensku

TikTok z bezpečnostných dôvodov zakázal používať svojim zamestnancom aj Európsky parlament.
Po Európskej komisii a Rade Európskej únie je EP poslednou euroinštitúciou, ktorá prijíma takéto opatrenie. Zákaz používania aplikácie TikTok sa bude vzťahovať aj na súkromné zariadenia s pripojením na e-mailový servis europarlamentu a iným komunikačným sieťam inštitúcie.
EK a Rada EÚ zase prikázali svojim funkcionárom a zamestnancom odinštalovať aplikáciu TikTok pre obavy v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Úrad vlády SR spravuje svoje mobilné zariadenia cez MDM (Mobile Device Management), kde je užívateľovi umožnené si inštalovať len vybrané a schválené aplikácie.TikTok nepatrí medzi povolené aplikácie.

Viac sa dočítate TU.

Tablety a laptopy pre školákov

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo novú schému, ktorá chce podporiť rodiny so školopovinnými deťmi. Vybraným žiakom základných a stredných škôl poskytne jednorazový príspevok na kúpu notebooku či tabletu s klávesnicou.

Príspevok vo výške 350 eur by malo dostať 152-tisíc detí. Ide o poukážkovú schému, žiakom by mala umožniť, aby si zaobstarali zariadenie, ktoré im najväčšmi vyhovuje.

Viac sa dočítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.