Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Umelá inteligencia na medicíne, nová výzva tínedžerov, trump naspäť na Facebooku

Prehľad noviniek zo sveta bezpečnosti na internete a sociálnych sietí od 23. januára do 29. januára 2023.

Umelá inteligencia spravila skúšky na medicínu

Výskumný experiment ukázal, že umelá inteligencia ChatGPT je schopná absolvovať lekársku licenčnú skúšku v USA. Četbot vykazoval „strednú presnosť“ a pri skúškach sa s prehľadom pohyboval v rozmedzí úspešnosti.

Výsledky naznačujú, že „eľké jazykové modely môžu mať potenciál pomôcť pri medicínskom vzdelávaní a potenciálne aj pri klinickom rozhodovaní. ChatGPT dosiahol v skúškach takmer 60-percentnú úspešnosť.

Viac sa dočítate TU.

Nové povinnosti pre tvorcov videí

Pred pár dňami bola prijatá oznamovacia povinnosť pre fyzické osoby, ktoré natáčajú videá na sociálne platformy ako YouTube, TikTok alebo Instagram Reels. Rada pre mediálne služby (RPMS) upresnila, že toto usmernenie má svoje výnimky.

Oznamovacia povinnosť sa týka fyzických osôb vlastniacich kanál na populárnych mediálnych platformách. Tie sú povinné najneskôr v deň spustenia svojej audiovizuálnej mediálnej služby oznámiť jej poskytovanie Rade pre mediálne služby. Prípadné neoznámenie je spojené s peňažnou sankciou.

Viac sa dočítate TU.

Veľký výpadok v Microsofte

Microsoft zaznamenal masívny výpadok služieb Teams, Outlook, Microsoft 365 a Xbox Live, informuje portál Sky News. Microsoft nepotvrdil, koľko zákazníkov bolo zasiahnutých, no používatelia webu Downdetector.co.uk nahlasovali výpadky v tisícoch.

Výpadky sa týkali najmä Veľkej Británie, Japonska, Austrálie, Spojených arabských emirátov a Indie, ale aj iných krajín.

Viac sa dočítate TU.

Tínedžeri skúšajú novú výzvu

Slovenskí tínedžeri podľahli výzve, ktorej cieľom je dostať sa na psychiatriu. Tínedžerka vraj sama prišla na oddelenie, aby si ju tam nechali. Chcela si vyskúšať, aké to je byť zavretá na psychiatrickom oddelení. Bolo to však náročnejšie, než sa domnievala. Hoci sa môže zdať, že tento prípad nemá s online svetom nič spoločné, opak je pravdou. Aktérky tejto výzvy sa práve na sociálnych sieťach dohodli, že sa na oddelení stretnú.

Viac sa dočítate TU.

Nová výzva aj v zahraničí

Úrady v Mexiku vydali varovanie v súvislosti s internetovou „výzvou“, na základe ktorej študenti na troch tamojších školách užili antiepileptiká, teda lieky na liečbu epilepsie.

Mexické ministerstvo zdravotníctva zároveň v stredu vyzvalo verejnosť, aby nahlásila prípady predaja liečiv s účinnou látkou klonazepam bez lekárskeho predpisu.

K varovaniu došlo týždeň po tom, čo ôsmim študentom strednej školy v metropole Mexiko museli po užití takýchto liekov poskytnúť lekárske ošetrenie. Niektorí z nich boli aj hospitalizovaní.

Viac sa dočítate TU.

Trump je naspäť na Facebooku

Spoločnosť Meta v najbližších týždňoch umožní bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby sa vrátil na sociálne siete facebook a instagram, ktoré táto firma prevádzkuje.

Facebook v súvislosti s útokmi na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára roku 2021 Trumpovi zakázal účet na neurčito, neskôr opatrenie zmiernil na najmenej dva roky.

Viac sa dočítate TU.

Hoax o smrti prezidenta

Prostredníctvom falošných webových stránok prezidentského kandidáta Petra Pavla a reťazových e-mailov sa v Česku šírila dezinformácia, že Pavel zomrel. Kandidát na prezidenta to označil za dno kampane.

Smútočné oznámenie s Pavlovou fotkou sa objavilo na internetovej stránke, ktorá sa od jeho oficiálneho webu líši iba v URL adrese a internetovej doméne. Informácia sa šírila aj e-mailom formulovaným ako oficiálne oznámenie.

Viac sa dočítate TU.

Nárast nenávisti a hoaxov na Twitteri

Na sociálnej sieti Twitter narastá šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov proti rasovým či náboženským menšinám. Deje sa tak po tom, ako po akvizícii Elona Muska odišlo alebo bolo prepustených množstvo zamestnancov. Chýbajú predovšetkým moderátori hovoriaci cudzími jazykmi, ktorí by rozumeli kultúrnym kontextom a slangu.

Viac sa dočítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.