Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Anonymous v Rusku aj na Slovensku a nový instagram

Prinášame vám správy z online sveta, ktoré sa stali za uplynulý týždeň. Tentokrát zamerané výhradne na ruskú inváziu na Ukrajine.

Koniec Instagramu v Rusku

Od minulého pondelka sa sociálna sieť instagram objavila na oficiálnom zozname webov s obmedzeným prístupom. Zoznam vydáva a aktualizuje ruský regulátor médií. K zablokovaniu došlo po tom, čo Moskva obvinila materskú spoločnosť Meta Platforms, že na svojich sieťach umožňuje výzvy na páchanie násilia voči ruským občanom.
Aj napriek zákazu a praktickému zrušeniu tejto siete na území Ruska niektorí používatelia, najmä ruskí influenceri, pre ktorých je táto sieť zdrojom príjmov, aj naďalej využívajú instagram cez VPN.

Viac si o tejto správe môžete prečítať TU.

Rusko spúšťa vlastnú obdobu Instagramu

Po tom, čo Moskva zablokovala na území Ruska viaceré sociálne siete a niektorí používatelia prejavovali nespokojnosť, prišli Rusi s vlastnou obdobou Instagramu. Sociálna sieť, ktorá bude mať veľmi podobné funkcie, sa nazýva Rossgram a spustiť by ju mali 28. marca. Používateľom sľubuje, že budú môcť celý svoj obsah z instagramu premigrovať na túto novú platformu.

Viac si o tejto správe môžete prečítať TU.

Rusko čelí neustálym útokom od Anonymous

Pod útokom známej hackerskej skupiny Anonymous sa ocitli už ruské vládne orgány a štátne spoločnosti, ale aj regionálne a celoštátne médiá. V posledných týždňoch zaznamenali v Rusku výpadky alebo dočasné problémy s prístupom webovej stránky Kremľa, ako aj hlavných aeroliniek Aeroflot či najväčšej sporiteľne Sberbank.
Podľa ruského ministerstva digitalizácie zaznamenávajú bezprecedentné útoky na weby úradov. Ak predtým ich sila vo vrcholných okamihoch dosahovala 500 gigabajtov, teraz je to do jedného terabajtu. Sú dvakrát až trikrát silnejšie ako predtým zaznamenané najvážnejšie incidenty.

Viac si o tejto správe môžete prečítať TU.

Anonymous napadol aj Zem a Vek

Na webstránku konšpiračného časopisu Zem a Vek zaútočili hackeri. Pozmenili vizuál webu, ktorý po ich zásahu niesol modro-žlté farby. Tie sú v týchto časoch prejavom solidarity s Ukrajinou. Či hackeri vykonali na webe aj iné zásahy zatiaľ známe nie je. Zem a Vek však v posledných týždňoch čelil rôznym problémom, ktoré sa prejavili na dostupnosti webu.

Viac si o tejto správe môžete prečítať TU.

Obvinili prispievateľa portálu Hlavné správy

Národná kriminálna agentúra zadržala štyroch ľudí, ktorí sú podozriví zo špionáže pre Rusko. Medzi nimi je aj prispievateľ dezinformačného webu Hlavné správy. Tento web ešte pred zadržaním Národný bezpečnostný úrad zablokoval pre šírenie dezinformácií o ruskej agresii na Ukrajine. Prispievateľ Bohuš Garbár mal za peniaze vykonávať aktivity, ktorých cieľom bolo rozdeľovanie západnej spoločnosti. Na plnenie tohto cieľa mohol využívať nielen osobné kontakty, ale aj tento dezinformačný portál.

Viac si o tejto správe môžete prečítať TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.