V uplynulom mesiaci sa vojna neodohráva len v uliciach ukrajinských miest, ale aj v online priestore. Sprevádzaná je najmä hoaxami a dezinformáciami. Hlavnú líniu drží Ruská propaganda, čo je termín označujúci dezinformačnú kampaň, ktorá je podľa niektorých špionážnych agentúr súčasťou ruskej informačnej politiky. Jej cieľom je ovplyvniť verejnú mienku, podporiť ruské záujmy doma i vo svete a poškodiť oponentom. V posledných týždňoch však mieri nielen na dospelých, ale aj na deti a mladých ľudí.
Propaganda aj na TikToku
Väčšinu TikTokových používateľov tvoria mladí ľudia vo veku 16 až 24 rokov. Aktuálne túto aplikáciu podľa odhadov používa asi 100 000 Slovákov rôznych vekových kategórií. Práve mladé publikum robí túto sieť zaujímavou na šírenie propagandy. Podľa špecialistu na komunikáciu Gabriela Tótha je TikTok doslova zaplavený ruskou propagandou. „Z 50 videí, ktoré sa mi zobrazili na mojom profile, bolo až 8 čistým ruským trollingom. Časť z nich je priamo v ruštine, avšak veľká väčšina je v češtine alebo v slovenčine,“ píše na svojom Instagrame.
Okrem toho tiež vysvetľuje, že TikTok funguje na princípe Content Graphu, to znamená, že používateľom neukazuje len videá kanálov, ktoré sledujú, ale aj obsah, ktorý sa najviac podobá tomu, ktorý ich v minulosti zaujal. Po pozretí pár dezinformačných videí sa tak človek ocitne v propagandistickej bubline. „Z tohto dôvodu majú dezinformačné kanály veľký úspech, rýchlo rastú a ich videá majú aj stovky tisíc videní. A to aj napriek tomu, že ich sleduje len pár desiatok followerov,“ vysvetľuje Tóth.
Ako to vyzerá na Instagrame?
Viac ako polovica instagramových používateľov má menej ako 30 rokov. Propaganda v uplynulých týždňoch neobchádza ani túto platformu. Tá sa nešíri len prostredníctvom profilov proruských médií, ale aj cez influencerov. Práve k nim mladí ľudia často vzhliadajú, vnímajú ich ako svoje vzory a majú tendenciu im dôverovať.
Na podozrivé správanie ruských influencerov, ktorí majú na instagrame obrovské dosahy, upozornil napríklad internetový komik Ray Willian Johnson. Na svojom instagrame uverejnil video, ktoré ukazuje, že desiatky ruských influencerov vo svojich profiloch uverejnili videá, v ktorých hovoria všetci úplne to isté. A to doslova. Ich prehovor k followerom bol ako cez kopirák. „Vyzerá to, akoby to čítali z rovnakého scenára,“ hovorí vo videu Ray.
Podľa informácií portálu Vice News majú influenceri dostávať inštrukcie cez sociálnu sieť Telegram. Tie majú obsahovať informácie o tom, kedy a čo majú na svojich profiloch uverejňovať a aké ciele tým majú plniť. Za šírenie propagandy majú mať zaplatené. „Buďte opatrní, nedôverujte slepo všetkým influencerom,“ dodáva Ray.
V Rusku bez Instagramu
Moskva sa rozhodla Instagram na území Ruska minulý týždeň zablokovať. Po prvých informáciách o plánovanom zrušení tejto sociálnej siete, sa na internete objavili videá plačúcich influenceriek, ktoré sa sťažovali, že prídu o živobytie. Aj po oficiálnom vypnutí však niektorí používatelia na Instagrame fungujú aj naďalej prostredníctvom VPN. Ide o službu, ktorá umožňuje skryť IP adresu používateľa, vyhnúť sa cenzúre či sledovaniu a šifrovať komunikáciu. Popularita VPN v Rusku trhala rekordy ešte predtým než Moskva pristúpila k blokovaniu sociálnych sietí. Ešte začiatkom marca narástol záujem o jej používanie o 2 000 percent.
Po nespokojnosti influencerov prišli Rusi s vlastnou platformou, ktorá sa na Instagram nápadne podobá. Volá sa Rossgram a fungovať má od 28. marca. Jej tvorcovia sľubujú, že používatelia si budú môcť všetok svoj obsah z Instagramu premigrovať na túto novú sociálnu sieť.
Ako reagujú sociálne siete?
Aplikácia TikTok sa rozhodla ruským používateľom regulovať funkcie, ktoré môžu v rámci aplikácie využívať. Po novom môžu len prijímať a posielať správy. Dočasne pozastavené majú nahrávanie nového obsahu a robenie livestreamov.
„K takémuto kroku sme sa rozhodli pristúpiť po tom, čo Rusko dalo do platnosti nový zákon o „falošných správach“.a Musíme preveriť bezpečnostné dôsledky tohto zákona,“ uviedol TikTok na svojom Twitter účte.
Nový ruský zákon hovorí, že za vedomé šírenie nepravdivých informácií o činnosti ruských ozbrojených síl hrozí 15-ročné väzenie.
Instagram pridal k účtom proruských médií upozornenia, v ktorých si používatelia prečítajú, že profily môžu byť pod kontrolou Ruskej federácie. Okrem toho sociálna sieť zareagovala gestom, ktoré je možné spozorovať pri pridávaní GIFiek do príbehov. Ak používateľ zadá do vyhľadávača slovo „Putin“, zobrazia sa mu GIFy ukrajinských vlajok a nápisy – Stop vojne, Stojíme pri Ukrajine, Solidarita s Ukrajinou, Modlíme sa za Ukrajinu.
V hlavnej úlohe trollovia
S veľkou pravdepodobnosťou ste v diskusiách na sociálnych sieťach natrafili aj na internetových trollov. Tí sú v posledných týždňoch oveľa aktívnejší ako kedykoľvek predtým. Internetoví trollovia sú používatelia, ktorí zámerne provokujú a otravujú iných používateľov. Najviac sa činia v online diskusiách a pod príspevkami na sociálnych sieťach. A neobchádzajú ani sociálne siete pre mladých. Úmyselne tam uverejňujú komentáre, ktoré majú vyvolať v online diskusiách hádky. Ich ďalšou snahou je odvedenie pozornosti od pôvodnej témy diskusie. Motivácia trollov môže byť rôzna – niektorí to robia z vlastného presvedčenia, niektorí z nudy a ďalší z frustrácie. Výnimkou však nie je ani to, že títo používatelia majú za svoj trolling zaplatené. Troll nemusí vystupovať pod svojím menom, často používajú falošné identity a v niektorých prípadoch túto aktivitu vykonávajú aj boti.
Okrem uštipačného štýlu písania a náznakov agresívnej komunikácie môžete trolla, ktorý šíri ruskú propagandu, spoznať aj podľa týchto viet, ktoré spísal novinár Vladimír Šnídl: