Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pri nahlasovaní nenávistných prejavov na Facebooku sme dopadli lepšie ako Poľsko a Grécko

Ešte v lete sme v spolupráci s organizáciou INACH realizovali monitorovacie cvičenie, ktorého úlohou bolo dohliadnuť na dodržiavanie Kódexu správania sa zo strany sociálnych médií. Ten v roku 2016 podpísali s Európskou komisiou.

Monitoring na Facebooku sme realizovali nielen my v digiQ, ale aj organizácie Greek Helsinki Monitor z Grécka a Never Again Association z Poľska. Počas monitoringu sme nahlásili 50 prípadov, ktoré z nášho pohľadu a podľa kritérií spĺňali charakter nenávistných prejavov. Snažili sme sa vyberať rôzne typy príspevkov, aby bola vzorka relevantná a zároveň bolo možné výsledky porovnať aj s ostatnými krajinami. Na nahlasovanie sme využili viacero facebookových profilov, aby nepochádzali len od jedného používateľa.

Z monitoringu vyplynulo, že najviac nenávistných prejavov sa týka utečencov (39%)
a LGBTI komunity (22%). Ďalej nasledovali príspevky mierené proti islamu (14%) a rómskej komunite (8%). V porovnaní s ostatnými partnermi projektu bolo Facebookom odstránených oveľa viac nahlásených príspevkov, konkrétne 62% z 50 nahlásených prípadov. Ideálnym výsledkom by však bolo 80-90% odstránených príspevkov. Na väčšinu podnetov sme dostali odpoveď až po uplynutí 24 hodín.

To však išlo len o odpoveď na podnety, samotné odstránenie príspevkov trvalo dlhší čas. Z 31 príspevkov, ktoré boli schválené na odstránenie, len 39% zmizlo do 24 hodín.

Hoci sme v monitoringu dosiahli lepšie výsledky ako Poľsko či Grécko, stále nemôžeme povedať, že reakcie Facebooku na nenávistné prejavy na Slovensku sú postačujúce. Aby sa Facebook priblížil povinnostiam, ktorým sa v roku 2016 zaviazal, mal by popracovať na promptnejšom a vecnejšom reagovaní na nahlasovanie nenávistných prejavov, ktoré sa na tejto sociálnej sieti šíria.

Ak chcete vidieť kompletné výsledky monitoringu zo všetkých krajín, v anglickom jazyku ich nájdete TU.