Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kto vystúpi na konferencii digiSAPIENS?

Pri príležitosti Dňa bezpečného internetu (Safer Internet Day – SID) sme sa rozhodli zorganizovať konferenciu (najmä) pre mladých ľudí o živote ich generácie v online priestore.

Konferencia SID23: digiSAPIENS sa uskutoční v pondelok 27. februára 2023 v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave od 8:30 do 14:30.

Kompletný program nájdete TU.

Vstup je voľný, stačí sa len registrovať TU. Počet miest je limitovaný.

Zoznámte sa s našimi spíkrami a spíkerkami:

Hry a vzdelávanie k sebe patria od nepamäti. Hrami sa ľudia (ale aj zvieratá) v rozličných fázach života učia mnohé zručnosti – pohybové či sociálne. Preto neprekvapí, že s nástupom digitálnych hier sa objavujú tendencie tieto dve oblasti ešte viac prepojiť. Na prednáške si predstavíme rozličné perspektívy vzťahu medzi hrami a vzdelávaním.“

Silvester Buček pracuje pre združenie Vĺčatá.sk, ktoré už desať rokov prináša rodičom a učiteľom informácie o využití hier vo vzdelávaní. Je doktorandom na VŠMU, kde sa, okrem iného, venuje vzdelávaciemu potenciálu hier, ale aj ich histórii. Učí herný dizajn na UCM v Trnave a MU v Brne. Je autorom niekoľkých geolokačných náučných hier (Hraj sa Bratislava, Dobrodružstvá Mladého Corgoňa) a tiež hry s ekologickou tématikou ECO 2050.

„Ku komu dnes vzhliadame a komu sa chceme podobať? Čo je zodpovedné influencerstvo a je zodpovednosť vždy len na strane influencerov? Ľudia so schopnosťou ovplyvňovať davy tu vždy boli, sú a aj budú – mení sa len forma, akou jednotlivé informácie a myšlienky prezentujú svojmu publiku. Čo sa však nemení, je skutočnosť, že sú to osobnosti s veľkým spoločenským vplyvom – no a s vplyvom by mala ruka v ruke kráčať aj zodpovednosť. Predstavíme si preto vzťah medzi influencerom a followerom, ukážeme si, že aj za influencerstvom je kus psychológie a zamyslíme sa nad zodpovednosťou – tou, ktorú má známa tvár voči svojim sledovateľom, no i zodpovednosťou nás, na druhej strane obrazovky.“

Marcela Belianská pôsobí na Katedre žurnalistiky FiF Univerzita Komenského v Bratislave a vo vedecko-výskumnej činnosti sa venuje problematike počítačovej a mediálnej gramotnosti, dezinformácií, fenoménu influencerstva na sociálnych sieťach a skrytým hrozbám online priestoru. Pôsobí v oblasti social media marketingu a vedie vzdelávacie kurzy pre študentov i dospelých orientované na rozvoj mediálnej gramotnosti. V minulosti spolupracovala na viacerých domácich i zahraničných projektoch zameraných na boj proti dezinformáciám a hoaxom. Je spoluautorkou vysokoškolskej učebnice Osobná zodpovednosť v postmodernej verejnej komunikácii.

„Umelá inteligencia (AI) sa stáva neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Prichádzame s ňou do kontaktu pri používaní smartfónov, prehliadaní internetových stránok, vyhľadávaní informácií, preklade textov a v mnohých ďalších situáciách.
Hoci nám aplikácie umelej inteligencie poskytujú mnoho užitočných funkcií, prinášajú so sebou aj isté riziká. Medzi najvýznamnejšie výzvy pre umelú inteligenciu môžeme zaradiť aj otázku spoločenských predsudkov v AI, resp. férovej AI. V priebehu prednášky sa zameriame na fungovanie veľkých jazykových modelov založených na umelej inteligencii, ktoré využíva napríklad aj populárny chatbot ChatGPT. Vysvetlíme si, odkiaľ sa berú predsudky v umelej inteligencii a čo môžeme robiť, aby sme ich odhalili, či ďalej nešírili.“

Štefan Oreško je výskumník pôsobiaci v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií (KInIT). Venuje sa skúmaniu etických a sociálnych otázok výskumu, vývoja, nasadzovania a používania systémov umelej inteligencie. Vo svojej práci úzko spolupracuje s odborníkmi technického, ako aj humanitného zamerania s cieľom prispieť k vytváraniu dôveryhodnej umelej inteligencie.

„Slovensko je v hybridnej vojne a zatiaľ prehráva. So záplavou nenávisti a dezinformácií šírených trollmi na sociálnych sieťach však bojujú elfovia. Ako sa im darí a ako im pomôcť?“

Gabriel Tóth je CEO a spolumajiteľ PR a digitálnej agentúry New School Communications. Predtým 10 rokov pôsobil na komunikačných oddeleniach veľkých korporácii a mal to šťastie absolvovať viacero zahraničných stáží a kurzov, napríklad na Georgetown University vo Washingtone.

Je absolventom politológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Na rovnakej katedre získal aj doktorát (PhD.) z politickej komunikácie so špecializáciou na online a sociálne siete. Dodnes na fakulte učí a je externým členom katedry politológie.

Patra Bene je aktuálne internetovo známa osoba, ktorá pôsobí na instagrame a YouTube. Okrem vlastného profilu na instagrame rozvíja aj sociálne siete eshopu Inspiary, ktorý založila a sama vedie.

V rozhovore zodpovie na otázky, ako pristupuje k tvorbe na sociálnych sieťach, ako rozmýšľa nad tým, čo je vhodné zdieľať a čo nie a ako sa jej darí zvládať pozornosť na internete.

„Bezpečnosť na internete je dôležitá téma a každý z nás na ňom necháva svoju digitálnu stopu. Zistite, ako narábajú online služby s našimi dátami a ako sa na internete správať aspoň o trošku zodpovednejšie.“


Peter Šebo pracoval v oblasti marketingu ešte pred skončením Ekonomickej univerzity. Začínal ako marketingový manažér vo viacerých neziskových organizáciách, neskôr pôsobil ako odborný redaktor v časopise Stratégie a kreatívny riaditeľ pre digitálne projekty vo vydavateľstve pre Sanoma Magazines Slovakia (neskôr Ecopress). V Zozname mal 3 roky na starosti new business development. V roku 2014 založil svoju vlastnú agentúru PS:Digital, ktorá sa veľmi rýchlo zaradila medzi najlepšie na Slovensku a má za sebou viacero úspešných kampaní z pohľadu kreativity, efektivity, či digitálneho PR.

Popri agentúrnych povinnostiach sa venuje aj prednášaniu na konferenciách a viacerých univerzitách. Marketingová konferencia Marketing RULEZZ, ktorú založil, sa stala najvýznamnejším odborným podujatím svojho druhu na Slovensku.
Je spoluautorom dvoch podcastov: Buzzworld by Gabo a Peťo o trendoch v marketingu a komunikácii a Digitálni rodičia o výchove detí a mladých v digitálnom svete.

„V online priestore sa na nás valia denne stovky správ. Ako na tento obsah nazerať? V rámci prednášky sa dozviete, ako sa chrániť pred vplyvom emocionálne rizikového a spravodajského obsahu.“

Lucia Košťálová pracuje ako školská psychologička na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom. Mimo školy sa pohybuje v oblasti vzdelávania, pričom sa zameriava najmä na dospievajúcich.
Študovala psychológiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Následne na Univerzite Komenského v Bratislave absolvovala 2-ročné postgraduálne špecializačné štúdium zo školskej psychológie. Taktiež má 2-ročný psychoterapeutický výcvik v systemickom prístupe k rodine a páru.

Matej Makovický je stand-up komik, scenárista, copywriter a vyštudovaný sociológ. Je súčasťou skupiny Silné Reči a snaží sa vo svojich stand-upoch (ne)vážne venovať zmysluplným témam, najmä psychickému zdraviu, otvorenej komunikácii a akceptácii diverzity. Tento rok predstaví svoj terapeutický Stand-up špeciál s názvom „Bude Lepšie“. Má aj súkromný život, v ktorom je vyznávačom arašídového masla a metalu.

Chris Ellys je sólo umelec, ktorý sa radí do mladej vlny hudobnej scény na Slovensku. Prelínaním živého a chrapľavého baritónu s psychedelickým zvukom otvára tok vlastnej dimenzie.

WORKSHOPY

Adrián Hudák: Mravný influencer

„Internet ako taký považujem za neutrálny. Jeho obsah však nie. Vieme ho, podľa nášho svedomia, triediť na obsah slušný a neslušný. Osobne mám pocit, že kontroverzia čoraz viac naberá na popularite. Množstvo lží a poloprávd vie niekedy uchvátiť cele davy sledovateľov. Je to však správne? Poďme sa spolu ponoriť do tejto témy a pofilozofujme o tom, ako by mal vyzerať mravný influencer – spolutvorca slušného a bezpečného obsahu.“

Andrej Kostanjevec: Viac ako ni(c)k

„Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K, je prvou, štátom zriadenou, linkou pomoci pre deti a mladých ľudí. Poskytuje dištančné poradenstvo a krízovú intervenciu bezplatne, 24 hodín denne, 7 týždni formou četu a e-mailu. Deti a mladí ľudia sa môžu obrátiť na odborníkov prostredníctvom webovej stránky www.viacakonick.sk alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie.“

Marcela Belianská: Ako vyhodnocovať informácie?

„Správne vyhodnocovanie informácií je jednou z kľúčových kompetencií mediálne gramotného človeka. Počas workshopu si ukážeme niekoľko praktických trikov, vďaka ktorým možno lepšie pochopiť informácie, s ktorými sa stretávame v online priestore. Pokúsime sa odhaliť nástrahy skryté v textoch a ukážeme si, akú silu môžu mať účelovo vybrané emocionálne zafarbené slová, lákavé titulky či použité fotografie.“

Radoslav Blaško: Mysli!

„Workshop kritického myslenia, kde si prejdeme základne zručnosti v téme, argumentáciu v podobe argumentačných faulov a nasimulujeme si, ako môže vyzerať kolaps spoločnosti pri komunikovaní neoverených informácií.“

Zoznam spíkrov a spíkeriek pravidelne aktualizujeme.