Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nestrácajme silu a pomáhajme ďalej

Svet nezatvára oči pred dianím na Ukrajine. Ľudia sa spájajú, pomáhajú a snažia sa svojou troškou v náročnej situácii pomáhať. Prinášame vám prehľad praktických tipov, ktoré pomôžu vám, ale i ľuďom vo vašom okolí lepšie zvládať aktuálnu situáciu.

Priložte ruku k mieru

Predstavte si, že nemáte prístup k sociálnym sieťam, k médiám, ktoré ste radi čítali a hlavným zdrojom informácií je pre vás televízia, ktorá šíri nepravdivé správy. Tak teraz vyzerá realita obyvateľov Ruska, ktorí majú len málo príležitostí, ako sa dostať k pravdivým informáciám o vojne, ktorá momentálne prebieha na Ukrajine. Prokremeľská propaganda totiž popiera, že by Rusko Ukrajinu napadlo a viedlo proti nej vojnu.

Najnovšie sa Rusi nedostanú ani na Facebook či Twiter, ktoré Moskva na ich území zakázala.

Už niekoľko dní prebieha iniciatíva ľudí z celého sveta, ktorí sa Rusov snažia o aktuálnej situácii informovať prostredníctvom Google recenzií či profilov na Tinderi.

Bežní ľudia pridávajú do Google recenzií ruských hotelov či reštaurácií texty, ktoré hovoria o reálnej situácii na Ukrajine. Okrem textov do recenzií pridávajú aj fotky zbombardovaných ukrajinských miest.

Recenzie sú písané v angličtine, ale aj v ruštine či iných cudzích jazykoch. Takýmto krokom môže prispieť každý, prevádzky totiž nemôžu recenzie mazať. S obyvateľmi Ruska sa dá spojiť aj cez sociálne siete VKontakte (ruskojazyčná alternatíva Facebooku) či cez Telegram.

Vynaliezaví ľudia dokonca zamierili do vôd zoznamovacej aplikácie Tinder. Používatelia si nastavujú lokáciu na oblasť Ruska a spájajú sa tak v správach s Ruskami a Rusmi.

Netreba však zabúdať, že cieľom týchto aktivistických krokov nie je šírenie nenávisti. Hlavné body, ktorých sa aktivisti pridŕžajú:

Ruská invázia nie je správna.

Podporujeme obyvateľov Ukrajiny.

Utečencom z Ukrajiny je potrebné pomáhať.

Obyvatelia Ruska nie sú zodpovední za tento vojnový konflikt.

Neprestávajte sa rozprávať

Vojna zasiahla každého z nás. Ukrajincov ohrozuje na živote a vyhnala ich z vlastných domovov. Aj v nás, ktorých sa fyzicky nedotýka, spôsobila obavy a neistotu. Preto je nutné o svojich pocitoch hovoriť, nezatvárať sa o seba a podporovať tých, ktorí našu pomoc potrebujú. Nie sú to len utečenci z Ukrajiny, ktorí sú momentálne v mimoriadne náročnej situácii, ale aj ľudia v našom okolí.
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie zosumarizoval užitočné rady a informácie pre rodičov, pre deti, ale i pre školy. Začali tiež pripravovať podcasty a webináre, ktoré vám pomôžu ľahšie zvládať aktuálnu situáciu.

Ich podstránku so všetkými materiálmi nájdete TU.

Neustávať v pomoci

Pri pomoci ľuďom, ktorí zažívajú najhoršie chvíle svojho života, sa spojili mnohé mimovládne a neziskové organizácie, štát, aj individuálni dobrovoľníci. Pomoc počas prvých dní vojny je neuveriteľná a opäť sa prejavila srdečnosť a solidarita Slovákov. Pomoc však bude potrebná aj v ďalších dňoch, týždňoch či mesiacoch. Preto je potrebné nestrácať silu, odhodlanie a pochopenie.
Nadácia Pontis pripravila zoznam organizácií, ktoré momentálne pomáhajú najmä na hraniciach. Môžete ich podporiť svojou dobrovoľníckou prácou, alebo finančným príspevkom. Pomocníci z hraníc každý deň pripomínajú, aby ľudia na hranice neprichádzali na vlastnú päsť a pravidelne sledovali, akú podporu ľudia na hraniciach práve potrebujú. Niektorých vecí je totiž prebytok a iné chýbajú.

Zoznam organizácií nájdete TU.

Osvojte si základné ukrajinské frázy

Našimi hranicami prešlo od začiatku vojny takmer 100 000 Ukrajincov. Predpokladá sa, že tento počet sa ešte výrazne navýši. Utečenci sa zhromažďujú nielen na východe Slovenska, ale útočisko nachádzajú po celom Slovensku. Čoskoro sa stanú našimi kolegami, spolužiakmi, susedmi a priateľmi. Väčšina z nich prichádza na Slovensko bez akejkoľvek znalosti slovenčiny, niektorí neovládajú ani iné cudzie jazyky. Spoločnú komunikáciu môžeme zlepšiť, ak si osvojíme aspoň základné ukrajinské frázy.

Základný manuál komunikácie v ukrajinskom jazyku, ktorý pripravila Absolventka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, nájdete TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.