Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Falošné finančné zbierky, svetoví hackeri proti Rusku a bankové podvody

Prinášame vám prehľad udalostí zo sveta internetovej bezpečnosti a sociálnych sietí. Udalosti v online svete súvisia najmä s aktuálnou situáciou na Ukrajine.

Falošné zbierky pre Ukrajinu

V posledných dňoch vznikli rôzne zbierky, ktorých cieľom je pomôcť ľuďom z Ukrajiny. Zatiaľ čo väčšina z nich má za skutočný cieľ pomáhať, na situácii sa priživili aj podvodníci, ktorí spustili falošné zbierky. Preto je nevyhnutné, aby ste si pri každej zbierke overili, kto za ňou stojí, akým spôsobom budú peniaze využité a distribuované. Oficiálne zbierky organizujú napríklad humanitárne organizácie, či charita, ktoré sa dlhodobo venujú pomoci v oblastiach, ktoré sú zasiahnuté vojnou. Medzi týmito organizáciami sú napríklad Človek v ohrození, Depaul Slovensko, Katolícka charita. Špeciálne na pomoc Ukrajine vznikla aj iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, za ktorou stojí viacero mimovládnych organizácií. Pomôcť sa dá financiami, oblečením, stravou či poskytnutím ubytovania.

Kompletné informácie o možnostiach pomoci nájdete TU.

Anonymous bojuje proti ruskej vláde

Medzinárodná hackerská skupina Anonymous vyhlásila v noci zo štvrtka na piatok kybernetickú vojnu proti ruskej vláde. Ich terčom sa stala webová stránka ruskej štátnej televízie RT, ktorá šíri nepravdivé správy a propagandu. Neskôr sa hackerom podarilo zrušiť fungovanie ďalších stránok, ktoré sú prepojené na ruskú vládu a stránok, ktorých úlohou je šíriť propagandu. V poslednom videu však hackeri uvádzajú, že tieto činy sú len začiatkom ich útoku.

Viac informácií nájdete TU.

Rusko na svojom území obmedzí Facebook

Rusko sa rozhodlo čiastočne obmedziť prístup na Facebook na svojom území. Ich rozhodnutie je reakciou na to, že sociálna sieť zablokovala niekoľko účtov, ktoré patrili kremeľským médiám. Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií vyzval Facebook, aby zrušil obmedzenia pre zablokované stránky. Konkrétne pre RIA Novosti, televíziu Zvezda a spravodajské weby Lenta.ru a Gazeta.ru.

Viac informácií nájdete TU.

NBÚ varuje pred vážnymi kybernetickými hrozbami

Národný bezpečnostný úrad vydal varovanie pred hrozbou závažného kybernetického incidentu. Upozorňujú, že v poslednom čase evidujú v strednej Európe zvýšenú mieru kybernetických bezpečnostných rizík. V súvislosti s týmito rizikami vydali niekoľko dôležitých odporúčaní.

Viac informácií nájdete TU.

V Česku zablokovali 8 dezinformačných webov

Po konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe odporúčaní vlády Českej republiky zablokovalo združenie poskytovateľov internetových služieb CZ.NIC osem dezinformačných webov. Tento krok je reakciou na vojenský útok armády Ruskej federácie proti Ukrajine a dezinformačnú kampaň, ktorá inváziu sprevádza.

Podľa českých médií sú zablokované konšpiračné weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Viac informácií nájdete TU.

Banky upozorňujú na vysoký výskyt online podvodov

V posledných týždňoch sme informovali o viacerých podvodoch, v ktorých hackeri vystupovali v mene slovenských bánk. Podvodnými SMSkami sa snažili od ľudí vylákať ich prihlasovacie údaje do internetbankingu. Po Slovenskej sporiteľni a VÚB na takýto podvod upozorňuje aj Tatrabanka. Svojich zákazníkov vyzýva, aby nikde, okrem oficiálnej stránky internetbankingu, nezadávali svoje údaje.

Viac informácií nájdete TU.

Dôležitých informácií a noviniek z oblasti internetovej bezpečnosti, médií a sociálnych sietí v aktuálnej situácií neustále pribúda. Preto vyzývame na maximálnu opatrnosť pri zdieľaní akýchkoľvek informácií, dôkladné preverovanie všetkých informácií, maximálne zapájanie kritického myslenia a zabezpečenie svojich účtov.

Zoznam médií, ktoré v aktuálnej situácii poskytujú relevantné informácie, nájdete TU.

Zoznam webov, ktoré šíria dezinformácie a hoaxy nájdete TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.