Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Konšpirácie medzi hračkami, falošné telefonáty a podvodné e-shopy

Prinášame vám prehľad noviniek zo sveta internetovej bezpečnosti a sociálnych sietí za uplynulý týždeň.

Falošné telefonáty od polície

Polícia Slovenskej republiky upozornila na podvodníkov, ktorí sa od Slovákov cez telefonáty snažia získať ich osobné údaje so zámerom obrať ich o peniaze. Čísla, z ktorých podvodníci volajú, majú síce slovenskú predvoľbu, no na druhej strane sa ozýva angličtina. Tá podľa polície pripomína skôr nahrávku, ako reálny telefonát. Podvodníci od obetí žiadajú napríklad prihlasovacie mená, heslá, čísla kariet a podobne.

Viac sa dočítate TU.

Podvodné e-shopy

Internetové obchody Gigastore.sk a Ingram.sk, ktoré na Slovensku fungujú už 10 rokov, v súčasnosti nespĺňajú svoje záväzky voči zákazníkom. Obidva internetové obchody majú rovnakého majiteľa. Problémom sú najmä extrémne dlhé časy dodania, obchody však odmietajú vybavovať aj reklamácie a so zákazníkmi vôbec nekomunikujú.

Viac sa dočítate TU.

Nové pravidlá pre kontroverznú platformu

Platforma YouDare čelila v posledných týždňoch tvrdej kritike. Podstatou platformy, ktorá je určená najmä mladým ľuďom, je plnenie rôznych výziev za finančnú odmenu, používatelia sa však väčšinou uchyľujú k šokujúcim, často nechutným, výzvam. Po vlne kritiky prevádzkovatelia platformy zavádzajú nové pravidlá, podľa ktorých bude prístup na platformu povolený len ľuďom od 15 rokov a sexuálny obsah bude dostupný len pre osoby nad 18 rokov.

Viac sa dočítate TU.

Dráčik stále konšpiruje

Najúspešnejšie slovenské hračkárstvo Dráčik na svojom webe už od začiatku pandémie uverejňuje kontroverzný obsah hraničiaci s konšpiráciami. Odvtedy sa už Dráčik vyjadril k obrannej dohode s USA, vojne na Ukrajine, ale aj k hroziacemu nedostatku plynu. Donedávna obchod zverejňoval tieto vyjadrenia na baneroch na hlavnej stránke, po novom na odkazy zriadili už aj špeciálnu sekciu.

Viac sa dočítate TU.

NBÚ neblokuje dezinfoweby

Od začiatku vojny na Ukrajine zablokoval Národný bezpečnostný úrad niekoľko dezinformačných webov. Odôvodnili to tým, že na stránkach identifikoval škodlivé aktivity. Blokovacia lehota však na konci júna skončila a na obnovenie blokovania treba opäť začať nové konanie. Podľa odborníkov však dôvody na blokovanie nepominuli.

Viac sa dočítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.