Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Šifrovanie messengera, únik údajov a nebezpečná zábava mladých

Prinášame vám novinky zo sveta internetovej bezpečnosti a sociálnych sietí za uplynulý týždeň.

Generálny prokuratúr preverí kontroverznú platformu

Slovenská platforma YouDare, na ktorej plnia najmä mladí ľudia rôznorodé, často nebezpečné a či nechutné, výzvy, rozprúdila v posledných týždňoch veľké diskusie. O rizikách, ktoré by mohla mladým spôsobiť, diskutovali rodičia aj psychológovia. Teraz sa na ňu pozrie aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Preverí, či si mladí ľudia pod 18 rokov plnením výziev nepoškodzujú život, zdravie, alebo výzvy nezasahujú do morálnej východy, slobody, či ľudskej dôstojnosti.

Viac si prečítate TU.

Nebezpečný trainsurfing zaplavuje internet

Internet zaplavila ďalšia nebezpečná výzva, takzvaný trainsurfing. Deti a mladí ľudia v rámci výzvy uverejňujú videá na sociálne siete, na ktorých sa vešajú na idúci vlak, alebo behajú po jeho streche. Pri výzve riskujú možný pád, pri ktorom môžu zomrieť, alebo prísť o končatiny. Styk s trakčným vedením im môže spôsobiť devastačné popáleniny po celom tele. Prípadmi sa začala zaoberať polícia.

Viac si prečítate TU.

Väzenie za používanie Twitteru

Vysokoškolskú študentku zo Saudskej Arábie Salmu Šihábovú odsúdili na 34 rokov väzenia za to, že mala účet na sociálnej sieti Twitter, kde sledovala a zdieľala príspevky aktivistov a disidentov. Po uplynutí trestu bude mať ďalších 34 rokov zákaz vycestovať z krajiny. Šihábová na sociálnych sieťach zdieľala najmä fotografie svojich detí, no občas prezdieľala aj príspevky saudskoarabských disidentov žijúcich v exile, ktorí žiadali oslobodenie tamojších politických väzňov.

Viac si prečítate TU.

Unikli údaje zo Signalu

Populárna chatovacia aplikácia Signal hlási problém. Na jej dodávateľskú službu Twilio, ktorá overuje telefónne čísla používateľov pri registrácií SMS kódom, niekto zaútočil. Takmer dvom tisícom používateľov aplikácie teraz hrozí, že útočníci môžu vypisovať ľuďom pod ich ukradnutým číslom. Hackeri do systému prenikli vďaka presvedčivému smishingu, čo sú podvrhnuté textové správy, ktorými vylákali od niektorých zamestnancov prihlasovacie údaje.

Viac si prečítate TU.

Messenger bude šifrovaný

Meta zverejnila nové informácie k svojim plánom týkajúcim sa end-to-end šifrovania v aplikácii Messenger. Zároveň potvrdila, že prechod na predvolené šifrovanie všetkých konverzácií je naplánovaný na budúci rok. Aktuálne sa v Messengeri dá šifrovane komunikovať  prostredníctvom režimu tajných konverzácií. Tento systém je podporovaný iba na mobiloch a neexistuje žiadny spôsob zálohy histórie odoslaných správ.

Viac si prečítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.