Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Letný camp v Maďarsku

Účastníci rozvojového programu digiPEERS a mladí herci z Bieleho divadla sa zúčastnili medzinárodného stretnutia v Maďarsku.

Čo je Stage?

Hlavným cieľom medzinárodného projektu Stage je prepojiť umenie s digitálnym svetom. Realizátorom projektu je maďarská organizácia Giving Hungary Foundation, partnermi KÖLCSEY z Maďarska, Abacusan z Rumunska a za Slovensko sme to my, teda Digitálna inteligencia. Každá organizácia v rámci projektu vytvorila divadelné predstavenie a k nemu metodiku, ktorá sa zaoberá bezpečným využívaním internetu.
Pri tejto príležitosti sme sa spojili s Bielym divadlom, ktoré pripravilo tematické divadelné etudy.

Prepojenie Stage a DigiPEERS

Súčasťou projektu Stage boli už od začiatku aj účastníci nášho rozvojového programu digiPEERS. Režisér Michal Paulovský sa s nimi stretol ešte pred tým, ako sa spolu so scenáristkou a dramaturgičkou Barborou Minárikovou pustili do prípravy divadelného predstavenia. To má názov GeneráciaZ – a práve tú reprezentujú naši mladí – narodení od roku 1999 do roku 2009. Pred rokom s tínedžermi diskutoval o problémoch, ktoré ich v online prostredí trápia a následne ich názory pretavil do scenára.

Prvé stretnutie režiséra Michala Paulovského a účastníkov digiPEERS

Stage na Slovensku

Mladí herci z Bieleho divadla odohrali divadelné etudy niekoľkokrát pred divákmi v Bratislave a v Spišskej Belej. Po predstavení boli pre divákov pripravené vzdelávacie workshopy a diskusie súvisiace s témami etúd.

Predstavenie Generácia Z v Bratislave


Metodika je pripravená a bude voľne dostupná pre školy či divadelné krúžky, ktoré by sa tiež chceli vo svojich predstaveniach venovať témam digitálneho občianstva a internetovej bezpečnosti.

Workshop v Spišskej Belej

Medzinárodné prepojenie

Zatiaľ čo vznikalo divadelné predstavenie na Slovensku, rovnakú úlohu mali projektoví partneri v Maďarsku a Rumunsku. Vyvrcholením projektu bolo spoločné medzinárodné stretnutie v maďarskom Szentendreod 1. do 7. augusta 2022.

V rámci stretnutia si tímy z jednotlivých krajín medzi sebou nielen odohrali jednotlivé predstavenia, ale taktiež sa naučili základy drama pedagogiky a tímovej práce.
Za slovenskú stranu sa stretnutia zúčastnili herci z Bieleho divadla, ale aj účastníci programu digiPEERS.

Účastníci letného campu v Maďarsku

Prečítajte si, ako stretnutie vnímali naši mentori, ale tiež mladí.

Andrea, mentorka: „Najväčším zážitkom bol slovenský kultúrny večer, zahraničných účastníkov sme pohostili slovenskými dobrotami a ukázali sme im niektoré naše zvyky. Ostatných účastníkov sme dokonca naučili pár viet po slovensky. Mrzí ma, že hoci bola hlavným komunikačným jazykom angličtina, účastníci sa medzi sebou viac rozprávali po maďarsky, aj keď sme im my nerozumeli.
Veľkou výhodou bola poloha tábora, ktorá bola neďaleko Dunaja, do ktorého sme sa chodili každý deň kúpať a pre tých, ktorí mali chuť, bola každé ráno pripravená hodiny jogy.“

Michal, účastník: „Keď sme sa ocitli na campe pre hercov, nevedeli sme, čo si myslieť ani čo čakať. Ťažšie prvé dojmy však veľmi rýchlo rozohnala zábava a zážitky s našimi slovenskými ale aj rumunskými a maďarskými priateľmi. Na aktivity od rôznych mentorov, kúpanie sa v Dunaji a hlavne kultúrne večery plné divadla a žúrovania budeme všetci v dobrom spomínať ešte dlhú dobu.“

Kúpanie v Dunaji

Patrik, účastník: „Týchto 5 dní sa mi veľmi páčilo – bola tam perfektná nálada a skvelí ľudia. Nabudúce už len doladiť ubytovanie a jedlo. Tomu by som dal tak dva body z desiatich.“

Jakub, účastník: „Osobne som si camp dosť užil, aj keď som si prvý deň zranil nohu, a to dokonca dvakrát. Ubytko bolo skromné, ale postačujúce, zažil som už aj horšie. Ľudia boli spoločenskí, zábavní a priateľskí, boli však aj situácie, keď sa nad nás zahraniční partneri povyšovali. Ostatných to ale neodradilo a podarilo sa nám nájsť si kamarátstva s cool ľuďmi. Extrémne som si užil slovenský a rumunský večer, z toho rumunského ma boleli nohy najviac. Aby som to celkovo zhodnotil, zopakoval by som si to, ale určite s trochu lepším ubytovaním, milšími organizátormi a hlavne časovým plánom, ktorý nebol veľmi konzistentný a nonstop sa menil.“

Miška, účastníčka: „Úprimne, zo začiatku sa mi tam veľmi nepáčilo. Ale čím dlhšie sme tam boli, tým viac som si to tam obľubovala. Zamilovala som si prostredie, aktivity a hlavne ľudí. Dlho som nestretla tak úžasných ľudí ako tam.“

Projekt je podporený z programu Európskej komisie Erasmus+.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.