V digitálnej dobe sa na spoločnosť valia informácie z každej strany. Internet na jednej strane ponúka neobmedzené množstvo informácií a zdrojov, na druhej strane však dáva priestor šíriteľom nepravdivých správ.
Dezinformácie, ktoré definujeme ako zámerne skreslené či chybné informácie, sa svetom šíria už stovky rokov. Internet, vďaka ktorému sa informácie presúvajú z jedného konca planéty na druhý za pár sekúnd, im však dal nový rozmer. Prostredníctvom internetu sa šíria nepravdy v podobe hoaxov, ktorých hlavným cieľom je vyvolať v ľuďoch paniku.
Našim cieľom je poukazovať na nepravdivé správy, ale tiež vzdelávať o tom, ako overovať a vyhľadávať informácie a budovať si kritické myslenie.
Aj v čase pandémie sa online priestorom šíria falošné informácie. V čase, keď online trávime viac času ako kedykoľvek predtým a v situácii, ktorú sme doteraz nikdy nezažili, je pomerne náročné odhaliť, ktoré správy sú pravdivé, a ktoré naopak zavádzajúce. V spolupráci s Facebookom vám prinášame prehľad 3 základných otázok, ktoré vám falošné správy pomôžu…
Ako na internetových trollov? Každý sociálny, dokonca aj nežiadúci, fenomén nám umožňuje zistiť niečo nové o ľudskej psychike. Inak to nie je ani s internetovými trollmi. Stretol sa s nimi určite už každý človek ktorý niekedy zavítal na internet. Prečo však vôbec internetoví trollovia existujú? Aký mechanizmus sa skrýva za ich činnsoťou a čo ich…