Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prvý telefonát oslavuje, zvukové kyberútoky a megapokuta pre tiktok

Pozrite sa na prehľad noviniek zo sveta bezpečnosti na internete a sociálnych sietí od 3. do 9. apríla.

Prvý telefonát pred 50 rokmi

Prvý hovor na svete uskutočnený z mobilného telefónu Motorola DynaTAC prebehol 3. apríla 1973 v New Yorku. Volajúcim bol americký inžinier spoločnosti Motorola Martin Cooper. V mobilnom telefonovaní videl budúcnosť a tvrdil, že ľuďom dá táto technológia slobodu.

Viac sa dočítate TU: Pred 50 rokmi sa uskutočnil prvý hovor z mobilného telefónu (dnes24.sk)

Nové zvukové kyberútoky

Výskumníkom z amerických univerzít sa podarilo vyvinúť nový druh kybernetického útoku. Ide o využitie ľuďmi nepočuteľného zvuku na ovládanie mobilu či smart reproduktora.

Nazvali ich NUIT (Near Ultrasound Inaudible Trojan), teda útoky vykonané prostredníctvom takmer ultrazvukového a nepočuteľného trojana. Ide o využitie ľuďmi nepočuteľného zvuku na získanie kontroly nad zariadením s hlasovým asistentom.

Viac sa dočítate TU: Ľudia ho nepočujú, no útočníci ním dokážu ovládnuť vaše zariadenie: Nový kyberútok cez nepočuteľný zvuk (aktuality.sk)

Obrovská pokuta pre TikTok

Britský Úrad komisára pre informácie (ICO) v utorok oznámil, že čínskej sociálnej sieti TikTok uložil pokutu vo výške 12,7 milióna libier za nedostatočnú ochranu osobných údajov detí mladších ako 13 rokov.

TikTok podľa ICO porušil britské zákony, pretože nezískal súhlas zákonných zástupcov detí mladších ako 13 rokov na použitie ich osobných údajov. TikTok pritom vo vlastných pravidlách nepovoľuje registráciu osobám mladším ako 13 rokov.

Viac sa dočítate TU: Británia pokutovala TikTok, toto je dôvod. Sociálna sieť reaguje (aktuality.sk)

Žena naletela krypto podvodníkom

Polícia v Humennom rieši podvod, ku ktorému došlo pri obchodovaní s kryptomenami. Poškodenou je žena zo Sniny.

Páchateľ, vystupujúci ako finančný poradca, komunikoval so Sninčankou pod zámienkou investovania finančných prostriedkov do obchodu s komoditami a kryptomenami. V období od októbra 2022 do februára 2023 od nej falošný poradca´ postupne od ženy vylákal minimálne 3580 eur, ktoré žena na jej určený účet zaslala v štyroch platbách.

Viac sa dočítate TU: Polícia vyšetruje podvod s kryptomenami na žene zo Sniny (teraz.sk)

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.