Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /data/2/a/2ab617c5-88d4-47fb-b53f-7e0acd7cf77b/digiq.sk/web/wp-content/themes/humanum/theme-specific/theme-tags.php on line 911

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /data/2/a/2ab617c5-88d4-47fb-b53f-7e0acd7cf77b/digiq.sk/web/wp-content/themes/humanum/theme-specific/theme-tags.php on line 926
Počas depresie hľadajú pomoc na sociálnych sieťach. To však môže stav mladých ľudí ešte zhoršiť - Digitálna Inteligencia - digiQ
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Počas depresie hľadajú pomoc na sociálnych sieťach. To však môže stav mladých ľudí ešte zhoršiť

Pri vyhľadávaní informácií o koronavíruse sociálne siete už niekoľko mesiacov používateľov odkazujú na relevantné informačné zdroje. Facebook, Twitter a Instagram však okrem kľúčových slov súvisiacich s pandémiou reagujú aj na heštegy spojené s duševným zdravím.

Možno ste na sociálnych sieťach zachytili, že pri pridávaní príspevku, v ktorom sa nachádzajú slová súvisiace s koronavírusom, dostanete možnosť navštíviť webovú stránku Ministerstva zdravotníctva SR či Svetovej zdravotníckej organizácie. Sociálne siete týmto reagovali na množstvo dezinformácií, ktoré sa počas pandémie šíria internetom a ohrozujú verejné zdravie.

Fyzické zdravie však nie je jediné, ktoré je nielen počas pandémie v ohrození. V čase neistoty, sociálnej izolácie a krízových životných situácií dostáva zabrať aj naše duševné zdravie.

Ľudia v krízových situáciách hľadajú pomoc na internete

Najmä mladí ľudia na sociálnych sieťach hľadajú niekoho, kto sa ocitol v podobnej situácii ako oni, alebo hľadajú riešenia, ako sa z krízovej situácie dostať. Internet je však miestom neobmedzených možností, a tak sa používatelia sociálnych sietí dostávajú skôr k zlým odporúčaniam, alebo k takým príspevkom, ktoré ich zlé psychické rozpoloženie ešte posilňujú. Na sociálnych sieťach dokonca existujú komunity a skupiny, ktoré podnecujú k sebapoškodzovaniu alebo nabádajú k samovražde.

Pomôcť by mohli heštegy

#Depression, hešteg, ktorý ľudia na instagrame pridali k svojim príspevkom doteraz viac ako 22 miliónov krát. Keď človek zadá toto slovo do vyhľadávača na sociálnych sieťach, čaká ho iný výsledok ako pri iných kľúčových slovách. Namiesto fotiek sa totiž na obrazovke objaví otázka: Môžeme vám pomôcť? Ak sa človek rozhodne pre pomoc, instagram napríklad ponúkne tri možnosti – odporučí vám, aby ste sa o vašom probléme porozprávali s priateľmi, vyhľadali pomoc na linkách dôvery alebo si prečítali pár základných tipov, ako si prejsť ťažkým obdobím. Ak sa používateľ predsa len rozhodne tieto rady ignorovať a príspevky chce zobraziť, môže sa na ne prekliknúť. Ani zďaleka ho však nečakajú milióny príspevkov, zobrazujú sa len také, ktoré by nemali mať negatívny vplyv na jeho stav.

V zozname kritických heštegov sú aj iné, medzi najpopulárnejšie patrí napríklad hešteg #suicide (8,7 mil.) či #anorexia (takmer 6 mil.). Čo sa týka výhradne slovenského znenia heštegov, instagram podľa nášho krátkeho výskumu reaguje len na slovo depresia. Slovenskí používatelia sociálnych sietí dostanú odkazy na niekoľko liniek pomoci, medzi nimi napríklad linku Ligy za duševné zdravie, Linku detskej dôveryLinku detskej istoty či internetovú psychologickú poradňu IPčko.

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instagram pôsobí na mladých najhoršie

S narastajúcou mierou depresie u používateľov sociálnych sietí si ich prevádzkovatelia pravdepodobne začínajú uvedomovať, že starostlivosť o duševné zdravie je najmä u mladých ľudí mimoriadne dôležitá. Už pred troma rokmi totiž magazín Time informoval, že sociálne siete majú výrazne negatívny vplyv na duševné zdravie, najhoršie v prieskume dopadol Instagram. Väčšinu obsahu totiž tvoria dokonalé fotky z dovoleniek, šťastných životných období či krásnych upravených tvárí a tiel.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.