Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Odporúčanie pre lepší internet

7. februára budeme sláviť Deň bezpečného internetu. Heslo tohto dňa je: Spolu pre bezpečnejší internet. My sme sa však rozhodli, že oslavovať jeden deň je málo. Preto vám celý mesiac každý pracovný deň prinesieme jedno praktické odporúčanie či zamyslenie od našich kolegov. Vďaka nim budete môcť internetom surfovať opatrnejšie, uvedomelejšie a niekedy aj zábavnejšie. Zoznam odporúčaní denne aktualizujeme.

Andrea, riaditeľka digiQ

„Pozornosť je drahá komodita. A náš čas ešte vzácnejší. Vážte si svoj čas a rozmýšľajte nad tým, aký obsah online konzumujete.“

Miška, dobrovoľníčka v programe #digiPEERS

„FOMO (Fear of missing out) je veľmi bežná vec, ktorú pociťuje v tejto dobe veľa ľudí. Strach z premeškania je pocit, že sa ostatní bavia, majú lepší život, alebo zažívajú lepšie veci ako my. Človek si tiež môže navodiť pocit, že prichádza o niečo dôležité, čo práve teraz zažívajú ostatní. Aj keď tento fenomén nevznikol na sociálnych sieťach a bol tu aj dávno pred nimi, dosť mu pridávaju na sile. Dobrou pomôckou je korigovanie svojho času na online platformách, vytváranie si skutočných prepojení, objavenie nového koníčku a väčšie sústredenie na vďačnosť.“

Michelle, digiQ

„Po tom, čo sme mali problém s hackerským útokom a skoro nám odišli z účtu peniaze, som si antivírus nainštalovala aj do mobilu. Tiež som ho nainštalovala aj do mobilu svojich rodičov, aby boli v bezpečí. Keď som otcovi vysvetľovala, čo to antivírus je, uzavrel to jednoducho. Je to SBSkár. Tiež som začala používať biometriu namiesto ťukania alebo kreslenia hesla, ak by mi náhodou niekto sledoval obrazovku.“

Veronika, dobrovoľníčka v programe #digiPEERS

„V prehliadači viete používať rôzne rozšírenie. Jedným z nich je napríklad uBlock Origin, pomocou ktorého sa viete vyhnúť vyskakovacím oknám alebo nevyžiadanej reklame. Taktiež vás upozorní skôr, ako vstúpite na nezabezpečenú webovú stránku.“

Johny, mentor a lektor

„K informáciám pristupujte ako k jedlu. Pozerajte sa, odkiaľ pochádzajú, snažte sa porozumieť ich zloženiu a zodpovedne ich servírujte svojmu okoliu.“

Natália, mentorka a lektorka

„Nájdite si chvíľku a prezrite si všetky stránky, profily a skupiny, ktoré máte olajkované alebo sledujete na sociálnych sieťach. Zamyslite sa, či sa aj v súčasnosti stotožňujete s ich obsahom a čo vám prinášajú. Nezahlcujte sa zbytočným obsahom.“

Anita, dobrovoľníčka v programe #digiPEERS

„V každodennom živote dnešného človeka je ťažké stíhať povinnosti a záľuby. Hlavne v tejto rýchlej dobe. Napriek tomu spomaľte a dávajte pozor na nadpriemerný multitasking. Multitasking môže byť pre človeka náročný a môže spôsobiť únavu či zníženie produktivity. Skúste sa vyhýbať multitaskingu a sústrediť sa na jednu úlohu v danom čase. Môžete dosiahnuť lepšie výsledky a zlepšiť svoju koncentráciu a produktivitu.“

Adrián, mentor a lektor

„Internet sa neustále rozrastá o nové dáta. Filtrom obsahu sme aj my. Sledujme mravný obsah a kontroverznosť mimo etickej normy radšej nahlásme. Prestaňme kŕmiť kliknutiami príspevky, ktoré sú v rozpore so slušným správaním.“

Michal, dobrovoľník v programe #digiPEERS

„Sociálne siete nie sú obrazom skutočných životov ľudí, ale iba vybraných častí. To čo vidíme, je len to, čo tvorcovia chcú aby sme videli. Žime v reálnom svete.“

Ondrej, dobrovoľník v programe #digiPEERS

„Každé heslo má byť jedinečné a dodržiavať základné pravidlá vytvárania hesiel. Keďže je pre človeka takmer nemožní zapamätať také množstvo rôznych hesiel, odporúčam používať bezpečného a spoľahlivého password manažéra, ktorý bude dostupný na všetkých vašich zariadeniach.“

Martin, analytik nenávistných prejavov

„Schopnosť a ochota pozrieť sa na prejavený názor očami jeho autora, je cesta k prívetivejšiemu online prostrediu.“

Dominika, dobrovoľníčka v programe #digiPEERS

„Pri čítaní článkov si všímajte každý detail. Okrem obsahu si treba pozerať aj ich označenie. Ak napríklad v online periodiku či novinách uvidíte označenie komentár, znamená to, že autor tam môže vkladať aj svoje vlastné názory. Pri spravodajskom článku si to dovoliť nemôže a musí byť objektívny. V novinách a na weboch sa môže dokonca objaviť aj článok s označením fikcia. Tá sa nezakladá na pravde a môže slúžiť napríklad na pobavenie. Netreba si to však pomýliť s dezinformačnými článkami, tie klamú zámerne a lož prezentujú ako pravdu.“

Jane, dobrovoľníčka v programe #digiPEERS

„Nezabúdajte, že ak máte na sociálnych sieťach verejný účet, k vašim príspevkom sa dostane ktokoľvek. Ak chcete zdieľať viac súkromia, porozmýšľajte radšej nad nastavením súkromného účtu. Vtedy sa sami rozhodnete, kto vaše príspevky uvidí a kto nie.“

Lucka M, koordinátorka programu #digiPEERS

„Online svet má s tým reálnym spoločného viac, ako si myslíme. Aj so všetkými emóciami. Alebo vy nemávate aspoň občas chuť niekoho „zhejtiť“ za jeho názor, postoj, proste – komentár na sociálnej sieti? Aj pred displejom sa môžete zastaviť, nadýchnuť a seriózne porozmýšľať, či to stojí za to. Keď nemôžete napísať niečo pekné, uveďte fakty. Keď ani to, nechajte to tak. Neprispievajme k frustrácii na internete.“

Lucka B, mentorka a lektorka programu #digiPEERS

„Naše telo vníma zmeny prirodzeného svetla a podľa toho aj funguje. Hovoríme tomu cirkadiánny rytmus. Modré svetlo vychádzajúce z našich obľúbených zariadení ho mätie, čím si narúšame náš spánkový cyklus. Niektoré smartfóny v sebe majú zabudovanú zmenu podsvietenia po 22. hodine. Ak chcete skutočne ochrániť svoju hladinu melatonínu, poobzerajte sa po ďalších appkách, ktoré dokážu adaptovať obrazovku tak, aby odrážala prirodzený režim dňa a noci, napr. aplikácia Twilight.“

Patrik, dobrovoľník v programe #digiPEERS

„Buďme k sebe navzájom láskaví a rešpektujme sa nielen pri osobných stretnutiach, ale aj na sociálnych sieťach. Nepovedzme človeku online to, čo by sme mu nepovedali aj do očí.“

Simona, projektová manažérka

„Sociálne siete vám dávajú možnosť nastaviť a prispôsobiť si ochranu osobných údajov. Využite to a uistite sa, že váš profil, osobné informácie a príspevky môžu vidieť iba ľudia, ktorým dôverujete.“

Radoslav, komunitný manažér programu #digiPEERS

„Keď sa vieme zažrať do online hier, vieme sa zažrať do online vzdelávania – len musíme nájsť spôsob, ktorý nás baví.“

Veronika, mentorka programu #digiPEERS

„Manažment svojho času stráveného na sociálnych sieťach či vo virtuálnom priestore je prejavom vlastného vzťahu k sebe samému. To najlepšie, čo pre seba môžete urobiť, je okrem odporúčania ,,mať sa rád/rada,, aj to, že budete mať pod kontrolou svoj čas, množstvo a charakter aktivít v online priestore. Nepodľahnite bezbrehému scrollovaniu.“

Daniel, dobrovoľník v programe #digiPEERS

„Ak ste doteraz na preklady textov do cudzích jazykov používali len najznámejší Google Translator, skúste vyskúšať nástroj, ktorý robí ešte kvalitnejšie preklady. DeepL Translator texty prekladá pomocou strojového učenia a umelej inteligencie. Okrem prekladu má aj mnoho ďalších funkcií a je dostupný online a zadarmo. „

Anna, dobrovoľníčka v programe #digiPEERS

„Je by dobré a potrebné sledovať si čas strávený na telefóne, aby sme si nevybudovali závislosť a vedeli si čas lepšie zadeliť. Sú na to rôzne aplikácie, no dá sa to nastaviť aj pri jednotlivých aplikáciách.“

Jakub, absolvent programu #digiPEERS

„Nie všetko čo vidíš online, je vždy pravda. Skôr, ako niečo zazdieľaš, pouvažuj nad tým a over si fakty. Ak usúdiš, že ide o hoax, neváhaj a nahlasuj.“

Alexa, dobrovoľníčka programu #digiPEERS

„Keď chceme mať nerušený čas, napríklad, keď sa učíme, môžeme si nastaviť režim „Nerušiť“ na mobile. Každé zariadenie má túto možnosť nastaveniach. V čase, keď máte tento režim nastavený, vám nechodia notifikácie. Dá sa to však nastaviť ešte aj špecifickejšie, napríklad, že vám prídu správy iba od rodičov, alebo z nejakej konkrétnej aplikácie.“

Daniel, mentor a lektor

„Nič nenaruší moju duševnú a digitálnu pohodu viac než vedomie, že nezmyselne strácam čas scrollovaním na sociálnych sieťach. Nekonečné scrollovanie feedu na Facebooku a pozeranie videí na úvodnej stránke môjho YouTube bolo mojim úhlavným nepriateľom. Stránky som síce vždy navštevoval s konkrétnym cieľom, no informácie na Facebooku a zaujímavé videá, ktoré mi YouTube ponúkal, vždy strhli moju pozornosť od môjho pôvodného zámeru. Po dvoch hodinách lustrovania feedu Facebooku, alebo preklikávania sa z videa na video na Youtube mi ostali len pocity sklamania zo samého seba a frustrácie. Musela nastať zmena. Rozhodol som sa preto, že si do Google Chrome nainštalujem rozšírenie News Feed Eradicator. Keď teraz otvorím Facebook, či YouTube vidím namiesto feedu inšpiratívny citát a nič ma nerozptýli od toho, čo som pôvodne na sieti chcel robiť a zároveň nestrácam čas nekontrolovaným a nekonečným konzumom obsahu.“

Danka, účastníčka programu #digiPEERS
„Keď sa chceš prihlásiť na nejakú online stránku cez sociálne siete, alebo prehliadač, opýtaj sa sám seba, či naozaj potrebujú tvoj email, telefónne číslo, tvoju adresu trvalého bydliska či nebodaj číslo tvojej platobnej karty. Sú to tvoje súkromné informácie, ktoré nepatria do rúk hocikomu, preto si vždy prever stránku, na ktorú sa chceš prihlásiť/zaregistrovať.“

Janka, dobrovoľníčka programu #digiPEERS

„Widgety asi všetci dobre poznáme. Čo takto si umiestniť jeden malý-denný kalendárik priamo na svoju domovskú obrazovku? Potom môžete urobiť jeden swipe a na ďalšej stránke máte widget vášho mesačného kalendára. Takto si ľahšie udržíte prehľad o svojich plánoch a nebudete až v takom strese.“