Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hoaxery z auta, mamička influencerka a parlamentný kyberútok

Prehľad noviniek zo sveta internetovej bezpečnosti a sociálnych sietí od 21. do 27. novembra.

Nový trend hoaxerov

Slovenská polícia si posvietila na nový trend medzi tvorcami a šíriteľmi hoaxov. Svoje videá nakrúcajú v aute, priamo za volantom. Takýmto spôsobom sa šíritelia hoaxov napríklad snažia navodiť „dojem akcie“. Keďže za nahrávajúcimi vidia diváci pohyb, majú pocit, že sú hoaxery dynamickí a snažia sa ľudí presvedčiť, že fungujú štýlom „idem, riešim“. Taktiež chcú v ľuďoch navodiť pocit blízkosti a autentickosti. Divák sa totiž pri takomto type videa cíti tak, ako keby sa hoaxer prihováral priamo jemu.

Viac sa dočítate TU.

Na Twitteri môže stúpať nenávisť

Komisár EÚ pre spravodlivosť Didier Reynders uviedol, že prepúšťanie v Twitteri vzbudzuje obavy v súvislosti so šírením nenávistných prejavov. Podľa neho môže mať táto platforma problém s dodržiavaním legislatívnych rámcov, ktoré pre sociálne siete v súčasnosti platia. Medzi ľuďmi, ktorí dostali výpoveď, boli totiž aj zamestnanci, ktorí sa mali starať práve o kontrolu a reguláciu nenávistných prejavov. Komisár preto vycestoval do Dublinu, kde sa mal stretnúť so zástupcami Twitteru a vyžiadal si od nich stanovisko k tomuto problému.

Viac sa dočítate TU.

Europarlament čelil kyberútoku

Európsky parlament sa stal terčom kybernetického útoku po tom, čo schválil uznesenie, v ktorom v súvislosti s agresiou voči Ukrajine označil Rusko za štát podporujúci terorizmus.
Europoslanci len krátko pred incidentom hlasovali o spomenutom uznesení, ktoré podporilo 494 z nich, 58 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania. Poslanci argumentovali, že vojenské útoky ruskej armády na civilné ciele, akými sú energetická infraštruktúra, nemocnice, školy či kryty, predstavujú porušenie medzinárodného práva.

Viac sa dočítate TU.

Slovinská influencerka dostala mastnú pokutu

V Slovinsku pokutovali prvých influencerov za zneužívanie vlastného dieťaťa na nelegálnu detskú prácu. Influencerka, ktorá uverejňovala svoje dieťa v reklamných príspevkoch, dostala pokutu vo výške 1 500 eur. Podľa inšpektorátu práce nemala povolenie zamestnať osobu mladšiu ako 15 rokov. V Slovinsku ide o prvý takýto prípad, ktorý úrady riešili, avšak podobné kontroly chcú posilniť.

Viac sa dočítate TU.