LoveStorm je trenažér nenávistných prejavov online, ktorý ťa pripraví na situácie, ktoré so sebou prináša moderná komunikácia.
Cieľ projektu LoveStorm, ktorý pripravujeme spolu s nemeckými, talianskymi a chorvátskymi partnermi, je pripraviť online platformu ktorá ti ponúkne možnosť vytrénovať si zručnosti v online komunikácii pri obrane voči nenávistným útokom v bezpečnom, kontrolovanom prostredí.
Keďže sa všetka komunikácia pomaly presúva do digitálneho sveta, ako sme už zažili počas pandémie, aj riešenie konfliktov sa presunulo do inej sféry. Rozdiel medzi digitálnymi útokmi a tými v uliciach je len o prostredí a dynamike. Treba sa proti nim vedieť obrániť.
Nie je útok ako útok
Komunikácia je nástroj a v online prostredí je naozaj náročné tento nástroj využívať. Nie sme na ňu stavaní. Hlavne pri písaní sa 93% komunikácie stráca. Tvorí ju reč tela, tón hlasu a mimika. (zdroj: open.edu) Náš mozog nie je pripravený na online komunikáciu a preto sa často stáva, že sa nepochopíme. Využívame tento nástroj iba na 7%. Treba vedieť rozoznať, či niekto útočí, alebo sme sa len nepochopili. Niektorí ľudia však naozaj majú v úmysle nám ublížiť a vtedy musíme vedieť, ako reagovať.
Ako sa ubrániť nenávisti?
Platforma LoveStorm nám umožní vyskúšať si odpovedať na nenávisť online a vytrénovať si tak demokratické hodnoty, empatiu a súdržnosť.
Základné vlastnosti fungujúcej demokracie sú sloboda slova, aktívna spoločenská participácia a rovnosť. V podstate, aby nám bolo všetkým dobre a boli sme v pohode, musíme dodržiavať nejaké pravidlá. Avšak udržať tieto pravidlá v chode je ťažké, ak sa naše názory líšia.
Sloboda slova
Svoj názor si môžeme prezentovať kdekoľvek, keďže máme slobodu slova. Musíme však rátať s tým, že niekoho názor sa môže líšiť.
Aktívne zapájanie sa
Môžeme sa aktívne zapájať do hnutí a pridávať svojou troškou do myšlienkových prúdov. Musíme však rátať s tým, že niekto nemusí súhlasiť s tým, čo robíme.
rovnosť
Názor každého z nás má svoju hodnotu a preto by sme ho nemali znevažovať.
Platforma LoveStorm nám umožní vyskúšať si odpovedať na nenávisť online a vytrénovať si tak demokratické hodnoty, empatiu a súdržnosť.
Projekt Online vzdelávacia platforma na boj s nenávisťou na internete je financovaný z programu EÚ ERASMUS+