Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /data/2/a/2ab617c5-88d4-47fb-b53f-7e0acd7cf77b/digiq.sk/web/wp-content/themes/humanum/theme-specific/theme-tags.php on line 911

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /data/2/a/2ab617c5-88d4-47fb-b53f-7e0acd7cf77b/digiq.sk/web/wp-content/themes/humanum/theme-specific/theme-tags.php on line 926
Vianočné tipy na knižky, vďaka ktorým budete digitálne inteligentnejší - Digitálna Inteligencia - digiQ
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vianočné tipy na knižky, vďaka ktorým budete digitálne inteligentnejší

Tipov na dobré knižky nie je nikdy dosť. A už vôbec nie pred Vianocami. Ak pátrate po literatúre, vďaka ktorej budete digitálne inteligentnejší a zároveň sa pri čítaní nechcete unudiť z teoretických výkladov, máme pre vás 3 tipy na užitočné knižky.

PRE HĽADAČOV PRAVDY

Radí Natália, lektorka DigiQ:

Sila rozumu v bláznivej dobe

„A ty máš patent na múdrosť? Spýtali sa ma niekoľkí diskutéri na sociálnych sieťach, ktorých som chcela presvedčiť, že správy, ktoré šíria, majú od pravdy ďaleko. Patent na múdrosť síce nemám, no snažím sa pri vnímaní obsahu nad vecami kriticky uvažovať a v prípade pochybnosti si ich aj overiť. Rovnaké odporúčania má aj Ján Markoš, autor knihy Sila rozumu v bláznivej dobe a najsilnejší slovenský šachista. V knihe predstavuje 21 stratégií, ako pristupovať k informáciám a chrániť si tak slobodu v 21. storočí. Sila rozumu v bláznivej dobe nie je kniha, ktorú prečítate na posedenie, je plná zaujímavých faktov a praktických ukážok, nad ktorými treba uvažovať. Okrem rád, ako pristupovať k informáciám, autor vysvetľuje aj to, ako sa dá zbaviť závislosti od internetového sveta, predstavuje základné rétorické fauly a učí čitateľa, ako sa stať zdatným a argumentačne podkutým diskutérom. V knihe sa dozviete aj to, že dezinformácie sú staršie ako internet a fotky sa upravovali ešte skôr ako sme tu mali fotošop. Sila rozumu v bláznivej dobe je výborné čítanie, ale radšej si toto odporúčanie overte z viacerých zdrojov ?.“

PRE RODIČOV

Radí Andrea, riaditeľka DigiQ:

Parenting for a Digital Future

„Kniha Parenting for a Digital Future je výborné čítanie. Je to odborná literatúra, žiadna beletria, ale keďže prináša príbehy rodičov a ich detí, veľmi ľahko sa číta. Autorky, uznávané odborníčky Sonia Livingstone a Alicia Blum-Ross, sa pýtajú rodičov, ako spravujú digitálne zariadenia, čo by od nich mali očakávať a prečo sú tieto otázky v rodinách, medzi tvorcami politík a v médiách také sporné. Digitálne rodičovstvo nie je len o technológiách, je skôr o diskusiách o hodnotách a skutočných vzťahoch v rodine. S textom sa dokážu stotožniť aj slovenskí rodičia, hneď v úvode autorky spovedajú rodinu poľského kuchára Pawla a Brazílky Lary, ktorí žijú v Londýne a vidia príležitosti ale i riziká online pre svojho 6-ročného syna. Kniha nezabúda na sociálne nerovnosti, deti so zdravotným postihnutím či rôzne rodinné usporiadania. Ak vás zaujíma otázka, koľko času majú deti stráviť online, ako na online hry či sociálne médiá, táto kniha je osviežením na odbornom trhu, kde pohľad rodiča a názor odborníka doposiaľ absentoval.“

Kniha dostupná TU

PRE ZÁVISLÁKOV

Radia známi i neznámi z internetu:

Digitálny minimalizmus

Sú knihy, ktoré máme aj my na zozname. Nie však tom prečítanom, ale na zozname kníh, ktoré sa nám do ruky ešte len dostanú. Jednou z nich je aj kniha Digitálny minimalizmus. Takto ju hodnotia ľudia na internete:

Peter Rúfus:

„Digitálny minimalizmus vo svojej podstate nehlása, že digitálne technológie sú zlé. Práve naopak. Za negatívny jav ale považuje skutočnosť, že ich okamžitá dostupnosť si na nás vyberá inú daň. Veľké spoločnosti zamestnávajú expertov v oblastiach psychológie, návykového správania a kognitívnych vied, čím vytvorili tzv. ekonomiku pozornosti. Tá má za cieľ udržať spotrebiteľa pri produkte čo najdlhšie s cieľom získať o ňom čo najviac dát alebo mu ponúknuť čo najviac produktov. V priebehu rokov to zafungovalo a dnes priemerný užívateľ Facebooku strávi len v produktoch tejto spoločnosti (Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram) priemerne 50 minút denne. To je vyše 300 hodín čistého času ročne. Rovnaký užívateľ denne kompulzívne nahliadne do telefónu 70x a používa ho približne 3,5 hodiny denne. Túto knihu si kúp, ak používaš sociálne siete viac ako 30 minút denne, si si už párkrát pre seba povedal, že by bolo dobré mať nejaký čas navyše, chceš čítať viac kníh, venovať sa starým alebo začať s novým koníčkom, máš pocit, že medziľudská komunikácia už nie je to, čo bývala.“

Zdroj: Peter Rúfus › Cal Newport – Digitálny minimalizmus (peterrufus.com)

Anonym:

„Úžasná kniha, ktorá mi pomohla pomenovať problém, ktorému čelím už veľmi dlho – pocit prázdnoty pri používaní sociálnych sietí. Kniha obsahuje pasáže založené na rôznych štúdiách, ale aj praktických tipoch, ako sa (nielen) na sociálnych sieťach oslobodiť od „tupého skrolovania“. Za mňa jedna z najlepších kníh týkajúcich sa aktuálnych tém, ktoré som v poslednej dobe čítal.“

Zdroj: Digitálny minimalizmus – Cal Newport | Databáze knih (databazeknih.cz)

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.