Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Twitteru rastie konkurencia, Zuckerberg prepúšťa a masívne útoky cez Messenger

Prehľad noviniek zo sveta internetovej bezpečnosti a sociálnych sietí 7.-13. novembra 2022.

Facebook chystá masívne prepúšťanie

Mark Zuckerberg sa rozhodol prepustiť 13% zamestnancov svojej spoločnosti Meta. Dokopy ide o 11-tisíc ľudí. A pri týchto opatreniach nekončí, v budúcnosti chce vo veľkom šetriť a v ďalšom roku nechce prijímať žiadnych nových zamestnancov. Podľa Zuckerberga bude Meta v budúcom roku investovať peniaze len do najdôležitejších aktivít.

Viac sa dočítate TU.

Konkurencia Twitteru sa rozrastá

Po prevzatí Twitteru Elonom Muskom začala táto sociálna sieť strácať na popularite. Na online trhu sa preto začala rozrastať doteraz málo známa nemecká sieť Mastodon. Tieto dve platformy sú si totiž na prvý pohľad veľmi podobné. Používatelia tam nájdu politické názory, hashtagy, ale aj technologické vtipy či novinky. Minulý týždeň Mastodon pod vedením mladého nemeckého programátora zaznamenal viac ako milión zaregistrovaných používateľov.

Viac sa dočítate TU.

Masívne útoky cez Messenger

Messengerom sa masívne šíria nebezpečné podvodné správy. Tie prichádzajú z účtov, ktoré poznáte a ktoré môžete mať dokonca v zozname priateľov. Útok sa začína tým, že dostanete správu s textom: Si to ty na videu?, prípadne s podobným obsahom. K správam je vždy priložený aj link. Po kliknutí na odkaz sa zobrazí webové rozhranie, ktoré vyzerá ako prihlasovanie do Facebooku. V skutočnosti však ide o podvodnú stránku a keď do nej vaše údaje naťukáte, podvodníci získajú kontrolu nad vašim účtom a začne preposielať podvodné správy vo vašom mene ľuďom, ktorých máte v priateľoch.

Viac sa dočítate TU.

Vymáhal nahé fotky od dieťaťa a vydieral ho

30- ročný muž z okresu Košice žiadal 11-ročné dievča o odhalené fotografie. Vyhrážal sa, že ak mu ich nepošle, tak sa zabije. Dievča sa zľaklo a fotky mužovi poslalo. Páchateľ sa tak dopustil zločinu, lebo využil dieťa na výrobu detskej pornografie. Trestné stíhanie rozbehol otec dievčaťa, ktorému sa dcéra zdôverila. Páchateľovi hrozilo 7 až 12 rokov väzenia, na košickom okresnom súde mu však dali len trojročnú podmienku. Okrem toho musí absolvovať aj sexuologické liečenie.

Viac sa dočítate TU.

Ministerka Remišová chce regulovať sociálne siete

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová sa vyjadrila, že jedným z jej hlavných cieľov je v súčasnosti legislatívna regulácia sociálnych sietí. Nepáči sa jej, že online platformy rozdeľujú spoločnosť. Chce napríklad, aby siete prebrali zodpovednosť za nevhodný a nebezpečný obsah, ktorý sa na nich šíri a za porušenie dostávali veľké pokuty. Podľa jej slov sa inšpirovala zákonmi, ktoré majú v Nemecku.

Viac sa dočítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.