Prinášame vám prehľad udalostí zo sveta internetovej bezpečnosti a sociálnych sietí za uplynulý týždeň.
Prvý rozsudok za kyberšikanovanie
Za kyberšikanovanie odsúdili prvého Slováka. Páchateľ obťažoval svoju bývalú partnerku SMS správami, ktoré boli plné vyhrážok, pol roka. Niekedy jej denne napísal viac ako 80 správ. Páchateľ dostal trest 18 mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok.
Viac sa o tejto téme dočítate TU.
Dosah na instagrame klesá
Dosah fotografií a videí na instagrame klesá. K používateľom sa v najväčšej miere nedostáva obsah z profilov, ktoré sledujú. Naopak, instagram im servíruje obsah od stránok, ktoré nesledujú. Sociálna sieť sa takýmto spôsobom snaží prispôsobiť trendu, ktorý panuje na TikToku – tlačiť používateľom do feedu videá podľa tém, ktoré by sa im mohli čo najviac páčiť. Týmto chcú docieliť, aby požívatelia trávili na instagrame čo najviac času.
Viac sa o tejto téme dočítate TU.
Nové zoradenie príspevkov na Facebooku
Rovnakou cestou zobrazovania obsahu ako Instagram sa chce vydať aj Facebook. Aj používateľom tejto sociálnej siete sa bude zobrazovať viac obsahu od účtov, ktoré nesledujú. Nástenka používateľov sa rozdelí na dve kategórie „Home“ a „Feed“. V prvej budú ľudia dostávať odporúčania na obsah, ktorý by sa im mohol páčiť a v druhej príspevky svojich priateľov, ktoré budú chronologicky zoradené.
Viac sa o tejto téme dočítate TU.
Slováci vedia rozpoznať dezinformácie
Až 61 percent Slovákov si o sebe myslí, že je pre nich jednoduché rozpoznať dezinformácie. Až v 77 percentách ide o voličov ĽSNS. Bolo to najviac zo všetkých politických strán. Iná situácia je v Česku, kde si len 48 percent ľudí myslí, že dezinformácie odhalia ľahko.
Viac sa o tejto téme dočítate TU.
Výpadok štátnych webov
Ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk mal niekoľkohodinový výpadok. Poruchy mali aj iné štátne weby. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá portál prevádzkuje, uviedla, že za poruchou mal byť poškodený kábel.
Viac sa o tejto téme dočítate TU.
Bankrot kryptoplatformy
Kryptomenová platforma Celsius vyhlásila po piatich rokoch na trhu bankrot. Majitelia platformy uvádzajú, že za krach môžu najmä ich zlé rozhodnutia. Okrem zlých rozhodnutí je za krachom aj aktuálny stav bitcoinového trhu, ktorý zažíva strmý pád. Za pád môže pandémia Covid-19, ale aj vojna na Ukrajine.