Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prvý reklamný deep fake, influenceri vs. Dráčik a blokovanie dezinfowebov

Prinášame vám prehľad noviniek zo sveta bezpečnosti na internete a sociálnych sietí z obdobia od 31. októbra do 6. novembra.

„Kybernetický útok“ v parlamente vyriešený

Kybernetický incident, ktorý predseda parlamentu ohlásil takmer pred dvoma týždňami, pozná vinníka. Nakoniec sa ukázalo, že za problémom, ktorý v parlamente vyradil z prevádzky hlasovacie zariadenia, je poslanec OĽaNO Róbert Halák. Ten neúmyselne zapojil jeden trčiaci internetový kábel tam, kde nepatril. Hoci sa problém neskôr ukázal ako banálny, rokovanie parlamentu sa rozhodli prerušiť na niekoľko dní.

Viac sa dočítate TU.

Influenceri proti Dráčiku

Na webe najúspešnejšej predajne hračiek na Slovensku – Dráčik sa už niekoľko mesiacov objavujú príspevky, ktoré majú konšpiračný, dezinformačný až nenávistný podtón. Vedenie hračkárstva sa v minulosti kriticky vyjadrovalo napríklad k očkovaniu či k obrannej dohode s USA. Na webe sa šírili aj dezinformácie o vojne na Ukrajine či negatívne vyjadrenia voči LGBTI+ menšine. Po kritike verejnosti sa do boja proti prejavom Dráčika postavili aj influenceri na sociálnych sieťach, ktorí sa spájajú v iniciatíve #bojkotujemdracik a vyzývajú svojich sledovateľov, aby v tomto hračkárstve prestali nakupovať.

Viac sa dočítate TU.

Veľké čistky v Twitteri

Po tom, čo sa Elon Musk v posledných týždňoch stal oficiálnym majiteľom Twitteru a vyhodil ľudí z vrcholového manažmentu, pokračuje v ďalších zmenách. Podľa posledných informácií prepustil už viac ako polovicu zo 7 500 zamestnancov. Okrem iných, prepustil Musk aj tím, ktorý sa na Twitteri zaoberal problematikou ľudských práv. Jeho konanie skritizoval už aj vysoký komisár OSN.

Viac sa dočítate TU.

Instagram maže účty

Instagram má opäť problém. Minulý týždeň sa mnohým používateľom tejto sociálnej siete namiesto možnosti prihlásenia do ich profilu zobrazilo upozornenie, že ich účet bol zablokovaný. Tieto účty akoby z prostredia instagramu úplne zmizli, začali si to všímať aj influenceri, ktorým záhadne klesal počet sledovateľov. Kde tento problém vznikol a ako sa bude riešiť, prevádzkovatelia instagramu nevysvetlili.

Viac sa dočítate TU.

Pochybný TikToker zakladá politickú stranu

Adriána Figu na TikToku sleduje viac ako 100-tisíc ľudí. Väčšinu jeho sledovateľov tvoria mladí ľudia. Známy je najmä zverejňovaním bizarných videí, ale aj účasťou v rôznych televíznych súťažiach. Pod rúškom naoko vtipných videí však na svojich sieťach propaguje extrémistické politické strany, šíri hoaxy a velebí Vladimíra Putina. V jednom zo svojich videí oznamuje, že zakladá politickú iniciatívu, ktorú chce neskôr pretransformovať na politickú stranu.

Viac sa dočítate TU.

Prvá reklama s využitím deep fake

V novej reklame od Slovenskej sporiteľne sa Slovákom prihovára herec a komik Július Satinský, ktorý je zosnulý už takmer 20 rokov. Marketingová agentúra Zaraguza, ktorá na kampani pracovala, si na pomoc privolala odborníkov z ukrajinského startupu, ktorí tvoria podobné projekty aj v Hollywoode. V reklame sa totiž nenachádza pôvodná nahrávka hlasu Júliusa Satinského, ale len jeho napodobenina, ktorú vytvorila umelá inteligencia.

Viac sa dočítate TU.

Nový zákon o blokovaní dezinfowebov

Vláda v stredu schválila novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti. Tá, okrem iného, stanovuje pravidlá a podmienky, podľa ktorých bude môcť Národný bezpečnostný úrad blokovať weby, ktoré šíria dezinformácie a ohrozujú bezpečnosť štátu. Po novom bude musieť dať na takýto úkon povolenie súd. Ďalšou novou povinnosťou je zverejnenie dôvodov, pre ktoré sa štát rozhodol weby zablokovať. Po tom, čo novela prešla na vláde, ju čaká ešte schvaľovanie v parlamente.

Viac sa dočítate TU.

NAŠI PARTNERI

digiq.sk © 2024. Všetky práva vyhradené.