Pri príležitosti Dňa bezpečného internetu sme sa rozhodli zorganizovať konferenciu (najmä) pre mladých ľudí o živote ich generácie v online priestore.
Návštevníkom sa prihovoria rečníci a rečníčky, ktorí budú hovoriť o bezpečnosti na internete, zodpovednom správaní sa online či kritickom myslení.
Zabudneme však na otrepané frázy, zákazy a príkazy. Pomocou expertov témy internetovej bezpečnosti a digitálneho občianstva rozoberieme neformálnym spôsobom bez odborného žargónu a moralizovania.
Konferencia sa uskutoční v pondelok 26. februára 2024 od 9:30 do 14:30. Podujatie sa uskutoční v priestoroch spoločnosti Sygic na Mlynských nivách 16 v Bratislave.
Rečníčka: Sandra Sviteková
Sandra Sviteková je vyštudovaná učiteľka filozofie a histórie, autorka youtubového kanála Dejepis Inak, na ktorom publikuje videá vysvetľujúce javy a súvislosti z histórie. Jej cieľom je predovšetkým u mladých ľudí vzbudzovať záujem o dejiny a medzi širokou verejnosťou prebudiť lásku k histórii.
Názov prednášky: Dejepis ako protijed na dezinformácie
Fakty, pravdivé informácie a dôvera sú v digitálnom veku pod neustálou paľbou dezinformácii. S tým ako ich identifikovať v súčasnosti, ako si zlepšovať mediálnu gramotnosť a kritické myslenie nám môže pomôcť aj dejepis a zručnosti, ktorým nás práca historika učí.
Rečník: Štefan Oreško
Štefan Oreško je výskumník pôsobiaci v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií (KInIT) v tíme zameranom na etiku a ľudské hodnoty v technológiách. Venuje sa skúmaniu etických a sociálnych otázok výskumu, vývoja, nasadzovania i používania systémov založených na umelej inteligencii. Vo svojej práci úzko spolupracuje s ľuďmi tak technického, ako aj humanitného zamerania s cieľom prispieť k vytváraniu dôveryhodnej umelej inteligencie.
Názov prednášky: Generatívna AI: Príležitosť alebo hrozba?
Generatívna umelá inteligencia (GenAI) nám dnes pomáha písať texty, vytvárať obrázky a videá, skladať hudbu a mnoho ďalšieho. Je fascinujúcim nástrojom a zdrojom inšpirácie. Jej používanie si však vyžaduje rozvahu a kritické myslenie. Na prednáške sa okrem iného dozviete, čo robiť, aby ste nekriticky nepodľahli čaru GenAI, ale aj to, prečo vám poľudšťovanie umelej inteligencie môže zlomiť srdce.
Rečníčka: Nikoleta Šimonová
Nikoleta Šimonová sa výžive venuje do úplnej hĺbky, a preto sa rozhodla venovať sa jej až na vedeckej úrovni. Vyštudovala bakalársky a inžiniersky stupeň vzdelania v odbore Výživa ľudí na SPU univerzite v Nitre. Momentálne končí doktorandské štúdium v odbore Technológia potravín. Spolupracuje s klientmi či už za účelom chudnutia, priberania, zlepšenia športových výkonov, ale spolupracuje aj s ľuďmi, ktorí si nevedia poradiť s úpravou životného štýlu pri rôznych zdravotných obmedzeniach. Venuje sa výžive citlivo, zrozumiteľne a dôkladne. Snaží sa vedou podložené informácie o výžive širiť aj na sociálnych sieťach, vzdelávať ľudí a podporovať kritické myslenie. Taktiež upozorňuje na dezinformácie, ktoré sú veľmi nebezpečné v oblasti výživy a ľudského zdravia.
Názov prednášky: Komu dovolíš rozprávať do tvojho taniera?
Keď sme chorí, ideme k lekárovi. Lekárovi dôverujeme, pretože je odborník so vzdelaním a v tejto problematike sa vyzná a pomôže nám. Ale čo ak chceme poradiť vo výžive? Necháme si poradiť niekým, kto vo výžive nemá vzdelanie? Niekým, kto iba niečo niekde čítal? Takýto zdroj informácii nám môže poradiť niečo, čo môže byť dokonca nebezpečné pre naše zdravie. Kritické myslenie a vyhodnotenie, kto je relevantný a dôveryhodný zdroj informácií je kľúčové. Najprv preveruj, až potom dôveruj.
Rečníčka: Radka Kůřilová
Radka Kůřilová je psychologička, ktorá sa zameriava na prácu s deťmi a tínedžermi. Pracuje v organizácii Replug me, kde vedie lektorský tím a je odbornou garantkou vzdelávania pre deti, učiteľov a rodičov. Zastrešuje aktivity, ktoré ľuďom pomáhajú vytvárať zdravý vzťah k digitálnym technológiám a k sebe samým. Téma digitálneho wellbeingu popularizuje aj na konferenciách a v médiách.
Téma: Sociálne siete – (ne)priateľ duševného zdravia. Ako vyzerá ich skutočný vplyv?
„Sociálne siete spôsobujú u mladých ľudí depresie, úzkosti a tiež poruchy príjmu potravy.“ Takéto správy často čítame v médiách. Siete sú však neoddeliteľnou súčasťou života tínedžerov. Ničia si teda scrollovaním psychické zdravie? Pozrieme sa na to, prečo tento vzťah rozhodne nie je taký jednoduchý a ako si zo sietí odniesť pozitíva.
Rečníčka: Katarína Touquet Jaremová
Katarína Touquet Jaremová pracuje pre Európsku komisiu už dlhé roky, stále je plná entuziazmu a veľká podporovateľka Európskej únie. Katarína je digitálnou líderkou na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku. Na starosti má online komunikáciu, sociálne siete a veci spojené s digitálnou agendou. V posledných rokoch sa zaoberá aj bojom proti dezinformáciám a euromýtom.
Téma: Nenechaj sa ovplyvniť euromýtmi a fake news
Prečo sú neoverené informácie nebezpečné? Aké najčastejšie nepravdivé alebo zavádzajúce informácie o EÚ sa šírili na sociálnych sieťach v roku 2023? Ako sa dajú odhaliť falošné správy? Aj o tom sa dozviete na prednáške s názvom Nenechaj sa ovplyvniť euromýtmi a fake news.
Rečník: Timotej Majerský
Timo je UX lead v Sygicu, kde je jeho hlavným cieľom pomáhať tímom vyvíjať užitočné a konzistentné nové riešenie pre viacero platforiem pre komerčnú cestnú dopravu. Má desaťročné skúsenosti v oblasti dizajnu, hoci jeho pozadie zahŕňa kódovanie, vizuálne umenia a hudbu.
Téma: Vplyv dizajnu na bezpečnosť a súkromie
Vo svojej krátkej prednáške ukáže negatívne dôsledky neetických priorít v dizajne UX, ako sú anti-patterny, ktoré ohrozujú bezpečnosť a súkromie používateľov. Predstaví, ako sa tieto patterny vyvíjali a ako nám to dnes pomáha ich identifikovať a vyhnúť sa im, čo vedie k nechceným následkom, ako je odhalenie osobných údajov alebo vykonávanie akcií, ktoré sme nezamýšľali.
Podujatie podporili:
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou