Vzdelávací program Cyber4Kids tento rok slávi 5 rokov. Počas tohto obdobia sme navštívili desiatky základných a stredných škôl po celom Slovensku. Za uplynulý školský rok sme odškolili najviac workshopov v histórii tohto programu a program dostal aj novú koordinátorku.
O čom je Cyber4Kids?
V rámci programu Cyber4Kids realizujeme vzdelávacie workshopy zamerané na digitálne občianstvo a bezpečnosť na internete. Konkrétne pokrývame témy sociálne siete, dezinformácie a hoaxy, kritické myslenie, ochrana osobných údajov, hackeri, kyberšikanovanie, gaming a digiučenie.
Vzdelávačky trvajú od 45 do 180 minút v závislosti od veku detí, náročnosti témy, formy a dohody so školou. Vyškolení lektori pre deti pripravujú zážitkové hodiny vedené formou neformálneho vzdelávania.
Kto je do projektu zapojený?
Pôvodne vznikol program úplne organicky, keď sa naša riaditeľka Andrea Cox náhodne stretla s Pavlom Adamcom zo spoločnosti KPMG. „19 rokov som bol v štátom platenom vzdelávacom systéme. Teraz by som to chcel spoločnosti nejako vrátiť,“ spomína Pavol Adamec z KPMG. Do škôl tak začali chodiť lektori z digiQ a v rámci firemného dobrovoľníckeho programu aj zamestnanci z KPMG. Časom sa pridali aj zamestnanci spoločnosti Dell, Lenovo, Siemens a IBM.
Najaktívnejším lektorom z technologických spoločností bol v tomto školskom roku Matej Stavina z Lenova. Venuje sa najmä témam gaming a hackeri.
Nová koordinátorka
Školský rok 2022/23 bol pre Cyber4Kids výnimočný. Do nášho tímu sa pridala koordinátorka Daniela Oravcová, ktorá má na starosti komunikáciu so školami a lektormi.
„Keďže uplynulý školský rok bol mojim prvým v tejto pozícii, bol hlavne o učení sa a spoznávaní. Musela som sa naučiť viac o obsahu, ale aj štruktúre našich vzdelávaní. Navnímať, ktoré témy sú vhodné pre jednotlivé vekové skupiny a všetko podľa toho správne nastaviť. Bola to výzva, no nakoniec sme školský rok ukončili krásnym počtom workshopov a množstvom spokojných učiteľov a detí. Najdôležitejšie pre mňa je, že o workshopy je veľký záujem a prinášajú do škôl osvetu v zásadných témach,“ zhodnotila Daniela svoje začiatky v digiQ.
Rekordné čísla
Náš lektorský tím viedol v uplynulom školskom roku 360 workshopov, čo vychádza na viac ako 1 workshop na deň. Zúčastnilo sa ich vyše 4 000 detí.
Najväčší záujem bol o témy sociálne siete, kritické myslenie a kyberšikanovanie. Najaktívnejšími lektorkami z digiQ boli Lucia Macaláková, ktorá sa zameriaval na workshopy najmä v rodnom Trenčianskom kraji a Michelle Kubištová, pre ktorú bol tento školský rok v role lektorky premiérový.
Prepojenie Cyber4Kids a digiPEERS
Už druhý rok do školiaceho procesu zaraďujeme aj našich dobrovoľníkov a dobrovoľníčky z rozvojového programu digiPEERS. Niektorí z nich sa popri starších lektorských kolegoch už dostali na takú úroveň, že dokážu viesť workshopy úplne samostatne. Najaktívnejším lektorom z radov digiPEERS bol v uplynulom školskom roku Radoslav Blaško z Košíc.
Reakcie od škôl
V školskom roku 2022/23 sme navštívili 40 škôl v 23 obciach a mestách po Slovensku. Stretli sme množstvo motivovaných a nadšených učiteľov, ktorým záleží na osvete o bezpečnosti na internete a digitálnom občianstve medzi ich žiakmi.
Takéto krásne správy sme od nich dostali:
„Chcem poďakovať za spoluprácu pri workshopoch, ktoré sme mali včera na Kysuciach. Lektori boli výborní, veľmi šikovní, držím im aj vám palce v tom, čo robíte 😊. Verím, že budeme mať príležitosť spolupracovať aj naďalej.“
Ing. Mgr. Katarína Borisová
manažér pre občianske vzdelávanie, voľnočasové aktivity a projektovú činnosť, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci
„Ďakujem za minulotýždňové workshopy, mali dobrú odozvu u žiakov.“
Pallerová
ZŠ Podzámska Hlohovec
„Mne sa veľmi páčilo. Daniel je autentický, decká hneď zapojil do diskusie. Workshopy boli v uvoľnenej, pohodovej atmosfére, čiže deti nemali až taký ostych reagovať. Aj obsahovo to bolo aktuálne a Daniel sa aj prispôsoboval aktuálnej situácii. Reflektoval to, čo deti zaujímalo, na čo najviac reagovali. Jediné, čo by som zmenila- pripraviť ešte jednoduchšiu a vizuálne atraktívnu prezentáciu, ktorá by bola prispôsobená aj nižšiemu detskému veku (9-11 rokov). Táto veková skupina je (pre mňa) šokujúco aktívna na sociálnych sieťach. Vzdelávanie v tomto veku je fakt aktuálne a potrebné. Ďakujeme za všetko. Bolo to skvelé! Robíte veľmi veľmi veľmi dobrú prácu. Nech sa aj naďalej darí!“
Alica Paličková Antášová
OZ Diera do sveta
„Workshop bol skvelý. Nebola som prítomná úplne na celom, ale nechcelo sa mi odísť z triedy. Tak ma to zaujalo a vtiahlo, že za mňa to bolo skvelé. Spätná väzba od žiakov bola len pozitívna. Veľmi sa im to páčilo. Ďakujeme za ozaj skvelý workshop a tešíme sa na ďalší.“
Žaneta Dzurillová
Stredná odborná škola pedagogická Levoča